Saat 16.00’da Akşehir Gülmece Parkı kafeteryasında dinleyicilerinin karşısına çıkan Doç. Dr. Ali Kozan, Ordinaryüs Prof. Dr. A. Süheyl Ünver’in Gözünden Akşehir’i anlatırken önce Süheyl Ünver’i tanıtarak  “Defterleri” hakkında bilgi verdi. Ünver’in 1956 ve 1964 yıllarında Akşehir’e geldiğini ve Akşehir’de Roma, Selçuklu ve Osmanlı eserlerini, Akşehir’in tarihi eserleri ve kültürel varlıklarını kayıt altına alarak bir envanter çıkardığını belirtti.

Süheyl Ünver’in Defterlerinde Akşehir’le ilgili 200 sayfaya yakın bilgi bulunduğunu belirten Kozan, “Akşehir’le ilgili görüşleri”, “Cevdet Köksal’la ilgili Anıları”, “Atatürk müzesi, Hıdırlık, Nasreddin Hoca, Nasreddin Hoca heykeli Kampanyası, Rana Hatun Mezarı, Taş Medrese, Ferruhşah Türbesi, Seyyid Mahmut Hayrani türbesi, Hasanpaşa Camii, Halk inançları gibi konuların bu defterlerde yer aldığını söyledi.

Söyleşi sonrası Akşehir Kültür Merkezi Fuaye Salonuna geçildi. Akşehir Belediye Başkanı Dr. Nuri Köksal’ın açılışını yaptığı sergide Süheyl Ünver’in 40 yakın defter sayfalarının fotoğrafları yer almaktadır. Bu fotoğraflarda Akşehir’le ilgili resimler, fotoğraflar ve notlar yer alıyor. Sergi 10 Temmuz 2024 tarihine kadar açık kalacak. 

Editör: Pervasız Web