Seydişehir Belediyesi Termal Sosyal Tesis alanı inşaatında yol alırken, aynı şansa sahip Akşehir Belediyesi yerinde donup kalıyor. 4 yılımızı heba eden Akkaya’ya katlanmak zorunda mıyız?

Haber-Yorum: Ümit Aykut ŞENER

30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimleri öncesinde Akşehir Kamuoyuna AK Parti Belediye Başkanı Adayı olarak DALTONLAR ve Milletvekili Baloğlu tarafından büyük sükseyle lanse edilen ve Kütahya İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğinden istifa ederek Akşehir Belediye Başkanı olarak seçilen Salih Akkaya beyanında ‘Termal Tesisler İşsizliğe Çare Olacak’ demiş ve 26.02.2014 tarihli Pervasız Gazetesinde yayımlanmıştı.

Okurlarımız aşağıdaki linkimizi tıklayarak 30 Mart 2014 mahalli idareler genel seçimlerine kadar 34 Günde 34 proje açıklayacağını belirten Salih Akkaya’nın 3. projesini Akşehir Kamuoyu ile paylaştığını göreceklerdir.

http://www.pervasiz.com.tr/siyaset/termal-tesisler-issizlige-care-olacak-h7222.html

Akşehir Belediye Başkanı Akkaya bulunan doğal sıcak su kaynağını “Akşehir için Allah’ın verdiği büyük bir nimet” olarak nitelendirmiş ve işsizlik sorununa da çare olacak projenin ayrıntıları ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söylemişti: “Gözpınarı köyümüzde MTA Genel Müdürlüğü tarafından yapılan sondaj çalışmalarında saniyede 40 litre debide 63 santigrad derecelik jeotermal su kaynağı bulunmuştur. Bu sıcak su Konya ilinin en yüksek sıcaklık değerine sahiptir. Bu kaynak Akşehir’imiz için büyük bir nimettir. Bizim projelerimizin içinden en önemlilerinden birisi de bu sıcak su ile 4 bin yatak kapasiteli 5 yıldızlı termal otel ile 17 bin metrekare sera yapmaktır. Bunu yapmak için her türlü koşul şu anda oluşmuştur. Ak Parti’nin Belediye Başkan Adayı Akkaya jeotermal alanında kazandığı deneyimleri Akşehir’de ilçe halkına hizmet için kullanacağını vurgulamıştı. ”

Yukarıdaki linkimizi tıkladıktan sonra bugün Pervasız’da yayımlanan “Seydişehir’de termal tesislerin inşaatı hızla yükseliyor” başlıklı haberi okuduğunuzda rahmetli Ahmet Kaya’nın “Hani Benim Gençliğim” adlı şarkısında dediği gibi; “Bu ne yaman çelişki başkan” demekten insan kendini alamıyor. Bilindiği üzere siyaset bir yerde kandırma sanatı değil midir? Lütfen bunu şahsınızın üstüne almayın çünkü bizim ülkemizde gelenekselleşmiş görünüyor.  

DALTONLAR sofrasına düşmüşüz, hani benim Akşehirlim nerde?

Akşehir’de ‘TERMAL SU’ 2013 yılında 62 derecede bulundu ve halen atıl olarak Gözpınarı Mahallesinde yatıyor. Siz ve vekiliniz ise 4 yıldır uyuyorsunuz ama Seydişehir Belediyesinin maşallahı var arı gibi çalışıyor!.. Seçim öncesi yaptığınız açıklamanızda diyordunuz ki, “Bizim projelerimizin içinden en önemlilerinden birisi de bu sıcak su ile 4 bin yatak kapasiteli 5 yıldızlı termal otel ile 17 bin metrekare sera yapmaktır. Bunu yapmak için her türlü koşul şu anda oluşmuştur.”

Sayın Başkan, siz bırakın 5 yıldızlı oteli ‘17 bin metrekare sera’ ne zaman yapılacak en azından bunu açıklayın kamuoyuna. Jeotermal Sera demek; iş demek, ekonomiye katkı demek, yeni iş sahalarının açılması demektir. Akşehir ekonomisinin yeniden canlanmasına öncülük edeceği şüphesizdir. Sizin asıl mesleğiniz Ziraat Mühendisliği değil midir? Üstelik yüksek lisans ve doktorasını da yapmadınız mı? Neden proje geliştirmiyorsunuz veya eğer mevcutsa kamuoyu ile paylaşmıyorsunuz?  

Akşehir Belediye Başkanlığı görevine başladığınız Nisan 2014 - 10 Ocak 2018 tarihleri arasında Akşehir Tarımını geliştirecek hangi projeleri belediye olarak hayata geçirdiniz, lütfen açıklar mısınız?

62 derecelik termal suyla can-ı gönülden ilgilenseydiniz Akşehir’i şu anda doğal gazla değil daha ucuz ve ekonomik termal su ile de ısıtabilirdiniz ancak siz bunu da es geçtiniz. Afyonkarahisar’daki AFJET’i de ıskaladınız. Gözpınarı Mahallesinde bulunan termal su ile göreve geldiğiniz yaklaşık 4 yıl içinde hem sera yapılır hem de Akşehir ekonomisine katkı sağlardınız. Bunu da kaçırdınız ya da göz yumdunuz. Akşehir’in koca 4 yılını heba ettiğinizin farkında mısınız Sayın ‘Doktor Salih Akkaya.’ Benim bildiğim doktor halkına şifa dağıtır. Siz 4 yılda ne yaptığınızı görmek için hiç geriye bakıyor musunuz? İcraatlar yapmak yerine, Konya Büyükşehir Belediyesinin yaptığı hizmetleri kendi hizmetiniz gibi inceleyip, fotoğraf çektirip tweet atmıyor musunuz?

Sevgili Başkan, göreve geldiğiniz yıldan başlamak üzere (sizden önceki başkanların geliştirdiği projeler haricinde) şahsınızın hazırladığı bir projeyi kamuoyu ile paylaşıp hayata geçirilip-geçirilmediğinizi açıklar mısınız? İsterseniz bu konuda KOM ifadesinde Akşehir’de ‘ismi lazım değil itirafçı’ olarak bilinen ilgili şahısla ortak bir basın toplantısı düzenlemeyi ve onun bu iddiasını çürütmeyi düşünür müsünüz?

Seydişehir’in ilçe nüfusu 64-65 bin, Akşehir’in ilçe nüfusu ise 94-95 bin civarında.

23 Ekim 2015 tarihli Pervasız Gazetesinde yayımladığımız bir haberde, “BÜYÜKŞEHİR’DEN AKŞEHİR'E TERMAL YATIRIM HAMLESİ”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu ve Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya ile birlikte Akşehir’de ortaya çıkarılan ve işletim hakkı Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan termal su kaynağında incelemelerde bulundu.

Bu haberi niye verdiğimi açıklayayım da savunma bu taraftan gelmesin. Seydişehir Belediyesi büyük bir cesaretle ve kendi imkânları ya da varsa eğer devletten kullandığı kredilerle bu işin hakkından gelebiliyorsa, siz ve vekil neden pes ettiniz?  Akşehir için hayati önem taşıyan bu projeyi Akşehir Belediyesi olarak neden üstlenmediniz?

Konya Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa kurulan şirketin %95’lik hissesi KOSKİ’ye ait olurken, diğer %5’lik hissenin BEL-PET A.Ş.’ye ait olduğunu Akşehir’de kaç kişi biliyordur Sayın Başkan?

Yine seçimler öncesinde açıkladığınız bu projede ”AKKAYA OTEL İŞLETMECİLİĞİNDE DENEYİM SAHİBİ” diyorsunuz ya, o zaman hemen şu soruyu size yöneltmek isterim:

“HIDIRLIK DAĞ OTELİ” neden sürüncemede bırakılıyor? İhaleyi yapan Akşehir Belediyesi alan da bir Akşehirli hemşerimiz Erol Temizkul. Şu anda davalık olan bu otelin YAP-İŞLET-DEVRET sözleşmesini neden feshettiniz? Bu ihaleyi yapan da dönemin Akşehir Belediye Başkanı ve bugünün milletvekili Mustafa Baloğlu’dur. O zamanlar demişti ki; “Hıdırlık Akşehir’in Onurudur” çok doğru söylemişte onurumuza sahip çıkmak ta siyasilerimizin ve belediyenin görevi değil midir? Sizden önceki siyasilerin hatasını örtmek yerine neden üstlerine gitmeyi kendinize görev saymadınız?

Akşehir’de partinizin oylarını yukarı çıkarmak ve halka yapamayacağınız vaatleri vermek yerine hiç kimsenin etkisi altında kalmadan gerçekten tekrar aday olmayı düşünüyor musunuz? Eğer düşünüyorsanız, lütfen yukarıda yazdıklarımı iyi niyetle değerlendirip, geriye kalan sürede kendinize yeni bir yol haritası çizmeyi deneyin ki; o zaman barış, huzur ve birliktelik ortamının kendiliğinden gelişeceğine hep birlikte şahit olacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Neden Akşehir sürekli projelerde geride kalıyor, siz asıl bunun muhakemesini çok iyi yapın lütfen!

Size gerçek bir Akşehir sevdalısı olarak şu dost tavsiyesinde bulunuyorum:

“Ne kadar fedakâr olursanız olun, adı gün gelir ‘yapmasaydın’ olur.”