Ak Parti Belediyeciliği, Akşehir’de 2004 yılında başladı ve aralıksız olarak 2023 yılı itibariyle de halen devam ediyor.

Haber/Yorum: Ümit Aykut Şener

2004-2011 yıllarında arasında Mustafa Baloğlu, milletvekilliği için istifa ettikten sonra boşalan makamda 2011-2014’te Abdülkadir Oğul başarıyla belediye başkanlığı görevini yerine getirirken, Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya’nın geçtiğimiz hafta sonu belediye görevlilerine anket çalışması yaptırması ve broşür dağıttırması dikkat çekti.

Öncelikle Başkan Akkaya’nın kendinden önceki dönemlerin belediye çalışmalarını görmezden gelerek yalnızca “2014-2023 Yılları Başlıca Yatırım Faaliyetleri” adı altında vatandaşa broşür dağıttırması hem partililerince hem de vatandaşlarca hoş karşılanmadı.

Hatırlatmak isteriz ki, Başkan Akkaya’nın Mart 2019 yerel seçimlerinde halka dağıttığı 5 yıllık projesindeki   taahhütlerini tek tek inceleyerek yakın zamanda kamuoyu ile paylaşmanın artık zamanı geldi.

Hizmet anlayışı halkla uyuşmayan belediye başkanı Salih Akkaya’nın üretkenlikten uzak, yıllarca gerek bağış yoluyla gerekse de planlama ile belediyeye kazandırılan tüm menkul ve gayrimenkulleri satması adeta benden sonrası tufan dedirtiyor. Bu nedenle kendisinin yönetim anlayışının Akşehir Halkı’nda karşılığı hiçbir zaman olmadı, olamazdı da. İki kez nasıl seçildi diyecek olanlara da cevabım; akrabalık (dünür) ve Daltonlarla olan yakın ilişkileridir. İYİ Partinin yanlış stratejisi Akşehir’de geçen seçimlerin kaybedilmesinin başlıca kaynağı idi. Karşımızda Salih Akkaya aday olsun, biz herhalde kazanırız mottosuyla yola çıkanlar, seçimlerin açıklandığı gece bu yanlış strateji nedeniyle merkezde kazanmalarına rağmen şapa öyle bir oturdular ki, bir süre yerlerinden bile kımıldayamadılar.

Bilindiği üzere, Belediye Başkanlığını 3 yıl gibi bir süreyle de yapsa, Abdülkadir Oğul başarılı projeleri ve eserleriyle Akşehir’in önünü açmayı ve hedeflere ulaşmasına büyük katkı sağladı. Turizm bir şehrin bacasız fabrikasıdır, kültür ve turizm potansiyeli oldukça yüksek olan Akşehir'i bu anlamda parlatmak için orijinal projeler hazırlayan, Arasta'nın gelişimi ve kalkınması için dernek kuran, Turizm Vadisi projesiyle geniş bir turizm alanı açmayı hedefleyen Abdülkadir Oğul'u bir kez bile anmadınız. Aynı partiden olmanıza rağmen sizden önceki belediye başkanlarını hatta görevi biten milletvekillerini de yok saydınız. Devrin adamı olmak böyle bir şey olsa demek ki. Ya ARASTA sizler ne yaptınız? Oğul’a bir teşekkürü bile çok gördünüz ama mülklerinize değer kattınız ya bu sizin için yetti, öyle mi? Yazıklar olsun size. Bunun takdirini de kamuoyuna bırakıyoruz.

Mart 2014’teki yerel seçimlerde FETÖ/PDY’nin Akşehir’de nasıl kümelendiğini dikkate alırsanız neden kendisinin aday gösterilmediğini ve önünün elbirliği ile nasıl kesildiğini de böylece anlamış olursunuz. Üstelik kendisinden önceki bir belediye başkanına verdiği açık destek ve projeler birbiri ardına hayata geçirilirken, o başkan da Oğul’un kuyusunu kazmakla meşguldü ve ekip halinde hareket ettiler.

Bir FETÖ/PYD itirafçısı, aynı zamanda bu hain terör örgütünün MUSTANTIK’ı (sorgu hakimi) olduğu da anlaşılan ismi lazım değil bir itirafçı adli makamlara verdiği ifadesinde Akşehir Belediye Başkan Adayını belirlemek için şunları söylüyor: “S. A’yı yarı yolda bırakmam S. A. benim adayım onu AK Partiden aday olması için K……’ya (İL) gidip ikna eden benim, benden böyle bir şey istemeyin” demek suretiyle kendisinin belirlediğini itiraf etmişti.

https://www.pervasiz.com.tr/aksehirin-belediye-baskan-adayini-da-cemaat-belirlemis

Akşehir’de AK Parti’nin FETÖ/PDY ile sıkı bir mücadele ettiğine şahit olduk mu, elbette HAYIR! Ünleri ülke dışına taşan DALTONLAR neden AK Parti’de hala aktif bir rol alıyor. Kendilerinden ve yalakalarından başkalarını düşündüklerini bilmeyen kalmadı mı? FETÖ’nün Okulunda MÜTEVELLİ HEYETİ’nde yer almalarına rağmen, neden hakim karşısına çıkarılmadılar da aktif siyasete devam etmelerinin önü açıldı. Bağ/Bahçelerinde FETÖ SOHBET’leri yaptıran/yapanlar neden adalet önünde hesap vermediler? Ahlaksızlıkları yasal olarak da tescillenenler neden partisinden atılmadılar? Kim bu isimleri partisiyle paylaşmaktan kaçınarak kollamaya aldı dersiniz. Tüm bu yaşananların da 2016’dan önce olduğunun da altını çizmek gerekir. Bu yüzsüzlere Akşehir Halkı daha ne kadar tahammül edebilir ki? Kim FETÖ/PDY’ye bulaşmışsa gizli bir el/eller onu siyasete sokuveriyor.

Akşehir’in makus talihinin önünün açılmasını istiyorsanız, siyasi partilerin topluma dayattığı yetersiz adaylara tepki göstermenin de sorumlu bir vatandaşlık görevi olduğunu lütfen unutmayın!..

Eğer bir kurumun çalışma ortamında huzur yoksa bunu sağlamak ve verimliliği artırmak gerekir. Çalışanların hakkını vermemek, ulaşılabilir olmamak, ekip halinde çalışmak yerine ‘BEN’ diyerek öne çıkmak bencillikten öteye geçmez.

Belediye kadrolu İşçilerine sözleşme imzaladığı halde 4 ay boyunca hak ettikleri zammı vermeyip, dava açmanın ilk şartı olan arabuluculuk masasından anlaşmama kararı ile kalktıktan sonra tam da mahkeme aşamasına gelindiğinde geri vites yaparak sendika ile anlaşan Başkan Akkaya’nın yaptığı şu açıklama gerçekten de çok komikti: “Başkan Akkaya’dan Seyyanen Zam Müjdesi.” Neyin müjdesi bu başkan, bir zamanlar TV’de bir çorap reklamı vardı, sizinki de aynı onu andırmış gibi; ““Müjde Müjde size, Parizyen'den Müjde size.  Zarif, sağlam esnek çorap, rahat çorap” Sizin verdiğiniz zam da gerçekten öyleyse, neden bu işçilere 4 ayı çok gördünüz? Okulların açıldığı bir dönemde çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamayanları, hastası olanı, kira ödeyeni, tek maaşla yetirmeye çalışanı hiç mi düşünmediniz? Bölge milletvekili, dönemin ilçe başkanı ve yönetimi, partinizin il yönetimi de dahil Akşehir’de duyanın kalmadığı bu konuda da iflah olmaz bir kibirle kapınızdan defalarca çevirdiğiniz işçiye mahkeme aşamasına gelince zammı vermeniz, üstelikte bunu basın açıklamasıyla bunca mağduriyet yaşanmamış gibi lanse etmenizi de bu halk bir köşeye yazdı. Şovu yanlış şekilde yaptınız, bunu da hatırlatalım.

Göreve geleli 9 buçuk yıl oldu. Bu süreçte hangi işiniz şehrin acil ihtiyaç ya da önceliklerine göre oldu? Bu kadar yıldır halkın sizden beklentisi düzgün yollara sahip olabilmekti. Sizse siyasi ikbaliniz tehlikeye girmesin diye, Konya’ya biz yük olmayalım, diğer kurumlara yük olmayalım anlayışıyla 3-5 kurumu yan yana getirip planlama yapamadınız ve seçime 6 ay kala esnafın işini baltalayarak, vatandaşa da eziyet çektirerek, dışardan gelenlerin tatilini zehrettiniz, tarihin en büyük beceriksizlik örneğiyle de alt yapı çalışmalarına başladınız. Önce boru sonra yol reklamlarınıza da diyecek bir şey bulamıyoruz. O nasıl reklamdır öyle. Sizi bu konuda hiç uyaran ya da düzelten olmadı mı diyeceğiz ama nafile...  Müdürü torpilden, başkan yardımcısı bacanaktan olunca kalite beklemek hayal oluyor.

Hizmet, eziyetle olmaz başkan, alkış beklemeyin boşuna. Depremde yerle bir olan koca koca şehirleri 1 yılda ayağa kaldırma sözü veren bir hükümetin temsilcisinin 9,5 senede bir ilçenin yollarını yapamaması başka neyle açıklanabilir ki?

Yaptığınız her 200 metre yolun üstüne, 2 belediye başkanının fotoğrafıyla astığınız ‘hayırlı olsun’ afişleri de ayrı komedi olarak karşımıza çıktı. O afişlere harcadığınız parayla küçükte olsa bir kısım yolun asfalt parası karşılanabilirdi. Fotoğrafınızı asmanız şartı yoktu, o yolu yapmak sizin aslî görevinizdi. Dünyada ilk yol yapan belediye başkanı da siz değilsiniz, bu neyin coşkusu Sayın Başkan... Vatandaş o yolları Çeltik Belediyesi yaptı filan zannetmezdi, emin olun.

Yaptığınız her iş için borçlanma ve gayri menkul satma yoluna gidiyorsunuz, sosyal belediyecilikte de Konya’yı kopyalamaya kalkıyorsunuz. Getirdiğiniz yatırım yok, ürettiğiniz kaynak yok, orijinal projeniz yok. Belediyenin varlıklarının üzerine koymak yerine elden çıkarmanız, yaptıklarınızda da kamu zararı oluşturmanız affedilir gibi değil. Bir de kalkmış 2014-2023 Yılları Başlıca Yatırım Faaliyetleri adı altında broşür dağıtıyorsunuz. Sizden önceki belediye başkanlarının emeğine de saygısızlık ettiğinizin bilmem farkında mısınız acaba?

Mademki broşür ve anket yaptırarak halkın nezdindeki yerinizi merak ediyorsunuz, biz de gazete olarak Akşehir Halkından sizin hakkınızda olumlu veya olumsuz düşüncülerini öğrenmek açısından bugünden itibaren bir anket düzenledik. En azından bu anketimiz online olduğu için herkes görebilecek. Sizin veya anket firmalarının yaptığı gizli anketten nasılsa kamuoyu haberdar olamıyor.

Anayasamız gereği herkes seçme ve seçilme özgürlüğüne sahiptir. Önümüzdeki yerel seçimlerde aday adayı olanlar ya da olmak isteyenlerin dikkat etmesi gerekenlerin en başında aşağıdaki şu özellikleri taşımalarında fayda var:

Farklı görüş ve anlayışlara saygılı olmak, doğru işe karar vermek, hedef belirlemek, Kararlı olmak, İstikrarlı ve sabırlı olmak, Kendine güvenmek, Planlama yapmak, Gerçekçi olmak, Kendini geliştirmek, Yenilikçi olmak, Risk almak, Harekete geçmek, Yeni bakış açıları kazanmaya çalışmak ve hepsinden de önemlisi yaşadığı kent için kabul edilebilir projeler üretmektir. Seçmen kimsenin kaşına, gözüne göre oy vermez bu saatten sonra çünkü seçmen uyandı.

Akşehir hepimizin. Bir takım çıkar peşinde koşanlar, toplumu değil, kendilerinin ve yakınlarının menfaatlerini düşünerek siyasi partilerde kendilerine yer edinmiş kötü niyetli gruplara teslim etmeyin bu güzel kentimizi çünkü üzülen yine siz olursunuz. Yerel seçimleri hiçbir zaman Milletvekili Seçimleriyle kıyaslamayın!..