banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

“BU ZAMLARLA TRAFİK SORUNU KENDİLİĞİNDEN ÇÖZÜLÜR”

Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici; Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın seçim vaatlerini hatırlatarak 3 yıllık görev süresi içerisinde bu vaatlerin ne kadarının gerçekleştirilip ne kadarının gerçekleştirilemediğini değerlendirdiği bir basın açıklamasında bulundu.

SİYASET 02.04.2022, 00:11 01.04.2022, 18:47 Haber Merkezi
1164
“BU ZAMLARLA TRAFİK SORUNU KENDİLİĞİNDEN ÇÖZÜLÜR”
banner12

İl Başkanı Ekici; “Yapılana teşekkür eder, yapılmayanı eleştiririz” diyerek başladığı ve Konya’da trafik sorununun çözülemediği gibi aksine her geçen gün arttığını belirttiği açıklamasında, özetle şu ifadelere yer verdi:

“Gelecek Partisi Konya İl Başkanlığı olarak Konya’da hemşehrilerimizin sesi, gözü, kulağı olmaya devam edeceğiz. Hemşehrilerimiz Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı 5 yıl süreyle yönetme emanetini 31 Mart 2019 tarihinde Uğur İbrahim Altay’a vermiştir. Sayın Başkan görev süresinin 3 yılını tamamlamıştır.

Başkan Altay’ın seçim beyannamesinde vadettiği bazı yatırım ve projelerin tamamlandığı ve hemşehrilerimize hizmet vermeye başladığı görülmüştür. Tamamlanan yatırımlar ve projeler için Sayın Başkana ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. “Konya’ya bir çivi çakandan Allah razı olsun” diyoruz. Ancak Sayın Başkanın seçim beyannamesinde vadettiği bazı yatırım ve projelere hiç başlanılmadığı, bazı yatırım ve projelere ise başlanılmasına rağmen ağır aksak ilerlediği tespit edilmiştir.

Konya Metrosu

Konya tarihinin en büyük projelerinden olan ve ilk müjdesi 2015 yılında dönemin Başbakanı Genel Başkanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu tarafından verilen Konya metrosunda henüz bir çivi dahi çakılmamıştır. Oysaki Başkan Altay’ın seçim vaadinde Konya metrosunun ihalesinin 2019 yılında yapılacağı ve ikinci 100 günlük eylem planında yer aldığı ifade edilmişti. İkinci değil dokuzuncu 100 gün geçmesine rağmen metroda hiçbir ilerleme sağlanmamıştır. Sözleşmeye göre metronun 4 yılda bitirilmesi gerekiyordu.  Sözleşme yapılalı 2,5 yıl oldu ama hala metro inşaatına başlayamadılar. Neden? Çünkü finansman bulamıyorlar. 2,5 yıldır Çin’in kapısında kredi onayı bekliyorlar. Başkan Uğur İbrahim Altay’a soruyoruz; Konyalı, metroyu daha ne kadar bekleyecek? Konyalı, metronun 2023’te bitirilmesinden umudunu kesti de 2053 ya da 2071’e kalmasın diye dua ediyor.

Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin Taşınması

Seçim manifestosunda; şehrin en işlek ulaşım aksında kalan Konya Şehirlerarası Otobüs Terminali’ni Aksaray-Ankara kavşağına taşımayı hedeflediklerini, Yeni Otogar çevresine farklı sosyal donatılar yaparak bölgeye değer kazandıracaklarını ifade eden Başkan Altay, proje kapsamında stadyumdan başlayarak mevcut otogar ve Dr. Sadık Ahmet Caddesi üzerinden Yeni Otogara uzanan tramvay hattını bu dönemde tamamlamayı planladıklarını, böylece bu hat ile Organize Sanayi Bölgelerine ulaşımı kolaylaştıracaklarını da belirterek şehir trafiğinde ciddi bir rahatlamanın yaşanacağını açıklamıştı. Otogarın taşınması projesinde, aradan geçen 3 yıla rağmen hiçbir gelişme yaşanmadı. Konya’da trafik sorunu günden güne artarken özellikle İstanbul Yolu ve bağlantılı yollarda yaşanan trafiğin ana sebeplerinden olan otogarın taşınması için planlanan projede somut adım atılmadı. Dahası, şehirdeki hemen hemen tüm projeler gibi bu proje de metroya endeksli olduğu için yakın bir gelecekte otogarın taşınması mümkün görünmüyor.

Yatay Mimariye Uygun Yeni Şehir Projesi

En iddialı vaatlerden birisi de Cephanelik Dönüşüm Projesi ve bu kapsamda bölgede yapılacak yatay mimariye uygun 4 bin 789 dairelik yeni şehir projesiydi. Başkan Altay’ın; “Cephanelik Dönüşüm Projemiz sadece şehrimizde değil Türkiye’de de en çok konuşulacak projeler arasında yer alacak ve Büyükşehir Belediyemiz için önemli bir gelir kaynağı olacak” dediği projeye de seçimlerin üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen henüz başlanılmamıştır. Neden olarak, mevcut cephaneliğin taşınacağı yeni cephaneliğin yapım süreci gösterilmiştir.

Siyer Merkezi

2019 seçim beyannamesinde “İslam mimarisine uygun olarak Siyer Merkezi inşa edilecek” denilmiş, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin 2020-2024 Stratejik Planı’nda Siyer Merkezi’nin muhtevasına, görsellerine ve alan bilgilerine yer verilmiş olmasına rağmen projenin yapımına başlandığına ya da devam ettiğine ilişkin herhangi bir bilgiye ulaşılamamıştır.

Konevi Kütüphanesi

Başkan Altay’ın seçim vaatlerinden birisi de eski Askeri Hastanenin yerine yapılacak olan Konevi Kütüphanesi ve sosyal donatılarıydı. Askeri Hastane olarak bilinen ancak 15 Temmuz’dan sonra Sağlık Bakanlığı’na devredilen ve İl Sağlık Müdürlüğü olarak da kullanılan alanın Konevi Kütüphanesi yapılmak amacıyla Konya Büyükşehir Belediyesi’ne devir protokolü 2019 yılı Mart ayında gerçekleştirilmişti. Devir protokolünün üzerinden 3 yıl geçmiş olmasına rağmen Konevi Kütüphanesi inşaatının başladığına ya da devam ettiğine yönelik olarak ta bir bilgiye ulaşılamamıştır.

Trafik Sorunu

Başkan Altay, konuya ilişkin olarak; “Altyapı ve ulaşımda yeni yatırımlar ve düzenlemeler yapacağız. Yeni caddeler ve arter yollar açacağız. Toplu ulaşımda yenilikler sağlayacağız. Akıllı kavşak projesini hayata geçireceğiz” şeklinde vaatlerde bulunmuştu. Bu vaatler sorunu çözmediği gibi aksine trafik sorunu her geçen gün artmaktadır. Sabah ve akşam saatlerinde trafik yoğunluğunun arttığı en az 4-5 kavşağa alt ve üst geçişli köprülü kavşakların yapılması gerekirken bu yatırımlar yapılmamıştır. Ancak trajikomik bir şekilde, son dönemlerde araç yakıtlarına yapılan fahiş zamların trafik yoğunluğunu azaltacağı da beklenmektedir! Araçlarına yakıt alamayan hemşehrilerimiz trafiğe çıkamayacaklarından trafik sorunu da kendiliğinden çözülmüş olacaktır!

Kapalı Çocuk Oyun Alanları

Seçim beyannamesinde çocukların yılın 12 ayında, yaz kış rahatlıkla faydalanabilecekleri oyun alanları oluşturulacağı ifade edilmişti. Bahsedilen bu oyun alanlarının Belediye tarafından yapıldığına ya da çocuklar tarafından kullanıldığına ilişkin bir bilgiye rastlanmamıştır.

Yeni Sanayi Sitesi Projesi

Başkan Uğur İbrahim Altay, seçim bildirisinde; “Şehir merkezinde yer alan Eski Sanayi ve Karatay Sanayii’ni taşıyacağız. Şehri rahatlatacağız. Buradaki proje TOKİ tarafından yapılacak. Yerine yeni gençlik tesisleri ve yeşil alanlar oluşturacağız. Aslım Bölgesinde 3 milyon metrekare alanda yeni ve gelişmiş sanayi merkezini kuracağız” demişti. Bu sanayilerin taşınması yıllardır yılan hikayesine dönmüştür. Eski Sanayi ve Karatay Sanayi esnafı yıllardır süren belirsizlikten şikayetçidir. 2021 yılında TOKİ’nin Yeni Sanayi Sitesi inşaatını üstlenmesiyle bu projeye başlanabilmiştir. Belediye yetkilileri Yeni Sanayi Sitesi inşaatının 2023 yılında tamamlanacağını ve eski sanayilerin taşınacağını ifade etseler de verilen sözlerin zamanında yerine getirilip getirilmediğinin takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Kamyon Garajı Projesi

Kamyoncu esnafının 3-4 yıldır gündeminde olan ancak yapımına bir türlü başlanamayan 3 bin araç kapasiteli Yeni Kamyon Garajının inşaatına nihayet 2021 yılında başlanabilmiştir. Yetkililer tarafından projenin 1 yıl içerisinde tamamlanacağı ifade edilmiştir. Kamyoncu esnafımız ve hemşehrilerimiz adına diğer projeler gibi bu projenin de takipçisi olacağız.

Konya Millet Bahçesi

Eski stadyum alanında yapımına başlanan Konya Millet Bahçesi de tamamlanamayan ve geciken projelerden. Başkan Altay tarafından 2021 Haziran ayında tamamlanacağı ifade edilen proje, verilen tarihin üzerinden yaklaşık 1 yıl geçmesine rağmen henüz bitirilememiştir. Belediye yetkililerinin en son açıklamalarına göre projenin 2023 yılının yaz aylarında tamamlanması planlanıyor.

Mevlana Çarşısı Ve Altın Çarşı Dönüşüm Projesi

Mevlana Çarşısı’nın yenilenmesine 2020 yılında başlanıldı. Mevlana Çarşısı esnafına ve kamuoyuna projenin 9 ay içerisinde bitirileceği duyurulmuştu. Başkan Altay tarafından da 2021 yılı içerisinde bitirileceği ifade edilen proje bugün itibariyle halen devam etmektedir. Edindiğimiz son bilgilere göre projenin tamamlanmasının 2022 yılı sonunu bulacağı tahmin ediliyor.

Çatalhöyük Tanıtım Ve Karşılama Merkezi

Temeli 2021 Ağustos ayında atıldan, Mevlana Kalkınma Ajansı desteği ile hayata geçirilen merkezin yüzde 70’lik kısmının tamamlandığı ifade edildi. Projenin 2022 yılı sonunda bitirilmesi planlanıyor.

ASELSAN Silah Fabrikası

Başkan Altay’ın seçim beyannamesinde vadettiği projelerden birisi de Aselsan Silah Fabrikası’ydı. Çeşitli yerel aktörlerin ve şirketlerin de katkısıyla bu önemli proje tamamlanarak şehrimiz ekonomisine kazandırılmıştır. Başkan Altay’a ve emeği geçenlere teşekkür ederiz. Savunma gibi kritik alanlarda istihdam sağlayan bu tür yatırımların artmasını bekliyoruz. İktidara geldiğimizde bunun gibi yüzlerce yatırımı Konya’mıza kazandıracağız.

Ardıçlı Toplu Konut Projesi

Başkan Altay’ın 2019 seçim vaatlerinden biri olan Ardıçlı bölgesinde TOKİ işbirliğiyle bin 57 konut projesinin ilk etabının tamamlandığı ve yeni etaplarının da devam ettiği öğrenilmiştir. Başkan Altay’a ve emeği geçenlere teşekkür ederiz.

Takdir hemşehrilerimizindir!”

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
19
açık