Açılış programına; AK Parti Konya Milletvekili Tahir Akyürek, İl Başkanı Hasan Angı, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, AK Parti İlçe Başkanı Abdurrahman Çardakoğlu, İlçe Müftüsü Ahmet Müjdeci ve vatandaşlar katıldı.

Hasan Paşa İmaret Camii’nin ardından Nasreddin Hoca Türbesi’nin de resmi açılışlarını yapılırken, Nasreddin Hoca Mezarlığı girişinde kurdele kesilmesi öncesinde konuşan Belediye Başkanı Salih Akkaya; türbe ve caminin tarihçeleri hakkında bilgi paylaşımında bulundu. Başkan Akkaya; Osmanlı dönemine ait camilerin Konya’daki tek örneği olan Hasan Paşa İmaret Camii’nin kubbe süslemesinin de benzersiz olduğunu vurguladı. 

AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı ve AK Parti Konya Milletvekili Tahir Akyürek’in ardından söz alan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan da yaptığı konuşmada, ülke genelinde tarihi eserlere verdikleri önemi ve yapılan restorasyon çalışmalarını aktardı. Demircan, Nasreddin Hoca’nın Hocası Seyyid Mahmut Hayrani’nin türbesinde de benzer bir çalışmanın başlatılması için, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar’a talimat verildiğini söyledi.

Salih Akkaya, açılış sonrasında Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’a, türbenin yağlı boya bir tablosunu hediye etti. Türbede yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilmesi ve dua edilmesiyle program son buldu.