2022 yılında engelli kamu personeli seçme sınavı yapıldığını hatırlatan Hüseyin Çığ; engelli atamalarının tamamlanmadığını, ataması yapılan engellilerden bazılarının ise çeşitli sebeplerle işe başlayamadıklarını veya atamalarının komisyonlar tarafından iptal edildiğini söyledi.

Özel sektördeki engelli istihdamına da değinen Çığ; “İş kanununda yapılan düzenleme ile 50 kişi çalıştıran işyerlerinde 1 engelli çalıştırma zorunluluğu getirildi ancak özel sektör, İŞKUR aracılığıyla engelli alımı yapıyor, İŞKUR ise en uygun kişiyi bulmaya çalışırken, engel sayılan bazı hastalıklara sahip kişileri tercih edebiliyor. Bazı engelli vatandaşların da sigortalarının yapıldığı ancak düşük bir ücret karşılığında ve işe devam ettirilmeksizin çalışıyor gösterilerek kanunun gerektirdiği şartın sağlandığı iddia ediliyor.” dedi.

2022 sayılı Kanunla engellilere aylık bağlandığını ancak 2013 yılında yapılan düzenlemeyle hane gelir kriterinin getirilmesiyle birçok engellinin sosyal yardımlarının kesildiğini ve sağlık güvencelerinin iptal edildiğini aktaran Hüseyin Çığ; engellilere sosyal yardım yapılırken hane geliri yerine engellinin kendi gelir durumuna bakılması gerektiğini belirtti.

Valilik ve Kaymakamlıklarda, sosyal yardım bağlanması için karar veren mütevelli heyetlerinde yer almak istediklerini vurgulayan Çığ; “Yalnızca seçmek değil, seçilmek de istiyoruz. Sivil Toplum Kuruluşları ve siyasi partiler, listelerinde engellilere yer vermeli, engellilerden de aday göstermeli, ülkemizde engellilerin önü açılmalıdır.” dedi.