banner8

banner9

banner28

banner10

YÜZ YIL ÖNCE KEŞFEDİLEN İNSÜLİNE ULAŞAMIYORLAR

Dünya Diyabet Günü olarak kabul edilen 14 Kasım tarihinin 2021-2023 yılları teması, Diyabet Bakımına Erişim olarak belirlendi.

SAĞLIK 13.11.2021, 00:07 12.11.2021, 18:09 Haber Merkezi
641
YÜZ YIL ÖNCE KEŞFEDİLEN İNSÜLİNE ULAŞAMIYORLAR
banner12

Dünya Diyabet Günü’nde farkındalık yaratmak ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla Akşehir İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada; diyabet bakımı ve diyabet bakımına erişim konularında şu detaylara yer verildi:

“Uluslararası Diyabet Federasyonu, bu üç yıllık temayı diyabet ile ilgili mevcut stratejik planları en iyi şekilde sürdürmek ve diyabet kampanyasına ilişkin planlama, geliştirme, katılım ve tanıtımı kolaylaştırmak için seçmiştir.

İnsülinin keşfinin yüzüncü yılı, diyabetli 460 milyondan fazla insan ve risk altındaki milyonlarca insan için anlamlı bir değişiklik meydana getirmek için eşsiz bir fırsat sunmaktadır.

Dünya çapında milyonlarca diyabetli birey, diyabet bakımına erişememektedir. Diyabetli bireyler, durumlarını yönetmek ve komplikasyonlardan kaçınmak için sürekli bakım ve desteğe ihtiyaç duyarlar. Bu konuda daha fazla beklemeden ilaç, teknoloji, destek ve bakım; ihtiyacı olan tüm diyabetli bireylere ulaştırılmalı, hükümetler diyabet bakımı ve önleme yatırımlarını artırmalıdır. 463 milyon kişi diyabetle yaşamaktadır.

Birçok diyabetli birey ağızdan alınan diyabet ilacına ihtiyaç duymaktadır. Ancak düşük gelirli ülkelerde bu tedavi seçeneklerine ulaşılamamakta ve maddi olarak karşılanamamaktadır. Her 4 diyabetli bireyden 3’ü düşük gelirli ülkelerde yaşamaktadır.

İnsülinin keşfinin üzerinden 100 yıl geçmesine rağmen milyonlarca diyabetli birey hala insüline ve diyabet yönetimi için temel ihtiyaçlardan biri olan kan glukozu ölçümü ve gerek duyulan ekipmanlara ulaşamamaktadırlar.

Diyabetli olsun veya olmasın tüm bireylerin hastalığa yakalanma riski; düzenli fiziksel aktivite, sağlıklı ve dengeli beslenme ve sağlıklı yaşam ortamlarının teşvik edilmesi yoluyla büyük oranda önlenebilir. Tip 2 diyabetin önlenebilme olasılığı yüzde 50’den fazladır. Diyabet yönetimi için eğitimlere önem verilmelidir.

Sağlık Bakanlığı birinci basamak hastalık yönetim platformu kapsamında 2021 yılı Eylül ayı sonu itibarı ile tanımlanmış 18 yaş ve üzeri nüfusta diyabetli birey sıklığı yüzde 10.5’dir. Toplumda diyabet farkındalığını artırarak gelecek nesilleri diyabetten korumayı ve tanı alan hastalara sunulan diyabet bakım kalitesinin yükseltilmesini, komplikasyonların ve diyabete bağlı ölümlerin azaltılmasını amaçlayan Türkiye Diyabet Programı, Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanmaktadır.

Bu programda; diyabet hastalığı ile ilgili genel bilgiler özetlenmiş, diyabetin dünyada ve Türkiye’de mevcut durumu ortaya konmuş ve diyabetle etkin mücadele edilebilmesi için ulaşılması gereken 5 amaç belirlenmiştir. Bu amaçlar; etkin diyabet yönetimi için politika geliştirmek ve uygulamak, diyabetin önlenmesini ve erken tanı konmasını sağlamak, diyabet ve komplikasyonlarının etkin tedavisini sağlamak, çocukluk çağında diyabet bakım ve tedavisini geliştirmek, Tip 2 diyabet ve obeziteyi önlemek, diyabet ve diyabet programını etkin izlemek ve değerlendirmek şeklinde sıralanmaktadır.

Belirtilen amaçlar doğrultusunda ülkemizde diyabet bakımına erişimin artırılması için birinci basamakta kronik hastalık yönetim platformu kapsamında aile hekimleri tarafından hedef nüfuslarında yapılacak diyabet tarama ve izlemleri ile etkin diyabet bakımına erişim artırılması hedeflenmektedir.

Ayrıca diyabetin önlenmesinde önemli yer tutan sağlıklı kilonun korunması için sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitenin artırılması yönünde Yetişkinlerde ve Çocukluk Çağı Obezitesinin Önlenmesi ve Fiziksel Aktivite Eylem Planı 2019-2023, tüm paydaşlarla birlikte uygulanmaktadır.”

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
12
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur