banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

KONYA DAHİL 14 İLDE YASAK!

Sünnet düğünü, kına gecesi, nişan gibi etkinlikler, aralarında Konya’nın da bulunduğu 14 ilde bugünden itibaren yasaklandı. Düğün ve nikahlar en fazla 1 saat içerisinde tamamlanacak. Her nikah merasiminde en az bir kolluk kuvveti/zabıta görevlisi bulundurularak denetleme faaliyetlerine ağırlık verilecek.

SAĞLIK 26.08.2020, 08:57 Haber Merkezi
3160
KONYA DAHİL 14 İLDE YASAK!
banner12

İçişleri Bakanlığı; Adana, Ağrı, Ankara, Bursa, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Kayseri, Konya, Mardin, Şanlıurfa, Van ve Yozgat olmak üzere toplam 14 ilde alınacak tedbirlerle ilgili yeni bir genelge yayımladı.

Genelgeye göre, bu illerde; sünnet düğünü, kına gecesi, nişan vb. etkinliklere müsaade edilmeyecek. Düğün ve nikahların en fazla 1 saatlik süre içerisinde tamamlanması sağlanacak. Düğün salonlarında dans/oyuna izin verilmeyecek, sandalye/koltuk düzeni; fiziki mesafe koşullarına uygun ve dans/oyun pisti alanlarını da kapatacak şekilde oluşturulacak.  

Düğün ve nikahlarda toplu yemek verilmesi de dahil olmak üzere her türlü yiyecek-içecek servisi/ikramı (paketli su servisi hariç) yapılması durdurulacak. Gelinle damadın birinci ve ikinci derece yakını olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 15 yaş altı çocukların düğünlere ve nikah merasimlerine katılması yasaklanacak. Her nikah merasimine en az bir kamu görevlisinin (kolluk, zabıta vb.) görevlendirilmesinin sağlanarak denetim faaliyetlerine ağırlık verilecek.

İçerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra düğün ve nikahlarda, bu Genelge ile düzenlenen hususlar dışında daha önce Bakanlığın ilgi genelgeleri ile Sağlık Bakanlığı Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan tüm kural ve tedbirlere eksiksiz riayet edilecek.

Ülke Genelinde

Ülke genelinde, kamu kurum ve kuruluşlarında; yemekhane hizmetleri hariç olmak üzere kişilere (personel, ziyaretçi ya da hizmet almak için bulunan vatandaşlar da dahil) yapılacak her türlü yiyecek-içecek (paketli su servisi hariç) ikramı durdurulacak.

Vali ve kaymakamlıklarca konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi sağlanacak.

Tedbirlere uymayanlara, ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195’ inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
26
parçalı az bulutlu