banner8

banner9

banner28

banner10

KALP DELİĞİ PARKHAYAT’TA BAŞARIYLA KAPATILDI

68 yaşındaki hastanın kalp deliği, Afyonkarahisar PARKHAYAT Hastanesi’nde Perkutan ASD yöntemiyle kapatıldı.

SAĞLIK 04.11.2021, 00:06 03.11.2021, 18:15 Haber Merkezi
1176
KALP DELİĞİ PARKHAYAT’TA BAŞARIYLA KAPATILDI
banner12

Hastanenin Kardiyoloji Uzmanlarından Dr. Ali Seydi Özgül’e başvuran 68 yaşındaki Ayşedudu E. isimli hastanın kalbinde, 2,6 cm’lik delik tespit edildi. Nefes darlığı ve bayılma şikayetleriyle başvurduğu farklı merkezlerde uzun bir süredir tanı konulamadığı belirtilen 68 yaşındaki hastanın kalbindeki delik, cerrahi işlem gerektirmeksizin gerçekleştirilen Perkutan ASD Kapatma işlemiyle kapatıldı.

Operasyonu gerçekleştiren Özel PARKHAYAT Hastanesi Kardiyoloji uzmanı Dr. Ali Seydi Özgül, teşhis ve tedavi aşamasını şöyle aktardı:

“Ayşedudu Hanım bize başvurduğunda nefes darlığı, bayılma ve yorgunluk şikayetlerinin olduğunu belirtti. Yapılan ekokardiyografisi ve tetkikleri sonucunda Atrial Septal Defekt (ASD) tanısı konuldu. Ayrıca muayene esnasında akciğer tansiyonunun yüksekliğini de tespit ettik.

Endoskopik ekokardiyografi cihazıyla (TEE) yaptığımız muayene sonrasında 2,6 cm’ye yakın ve kapatılması çok zor bir kalp deliği tespit ettik. Hastamızın kalbindeki deliğin, Perkutan ASD Kapatma yöntemiyle kapanması planlandı. Kendisine yapılan gerekli bilgilendirmelerin ardından kapalı yöntem ile Atrial Septal Defekt operasyonu gerçekleştirildi. Başarılı geçen işlemin sonunda hastamız, kalbindeki delik kapatılarak sağlığına kavuştu.             

Perkutan ASD Kapatma yöntemiyle kalbindeki deliğin kapatılması sonrasında hastamıza yapılan ekokardiyografi kontrolünde, akciğer tansiyonunun da düzeldiğini gördük. Açık ameliyat gerektirmeden yapılan bu işlem sonrasında hasta, kısa sürede günlük hayatına dönerek eskisine göre daha konforlu bir şekilde yaşamını sürdürmeye başlamıştır.”

Rahatsızlığını ve tedavi sürecini anlatan Ayşedudu E. ise, yaşadıklarını şu cümlelerle ifade etti:

“Son dönemlerde günlük işlerimi yaparken daha çok yorulup, nefes darlığımın artması ve ani bayılmam olması üzerine hastaneye başvurdum. Dr. Ali Seydi Özgül’ün muayenesi sonucunda kalbimde delik olduğu ve kapatılması gerektiği söylendi. Gerekli muayene, tahlil ve tetkiklerim yapıldıktan sonra operasyonum gerçekleşti.

Şimdi şikayetlerimden, özellikle devamlı yorgunluk ve nefes darlığından tamamen kurtuldum. Yapılan işlemi başarıyla gerçekleştiren; başta hekimim Dr. Ali Seydi Özgül olmak üzere tüm PARKHAYAT çalışanlarına teşekkür ederim. Allah hepsinden razı olsun.”

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
-8
az bulutlu