banner8

banner9

banner10

ÇOCUK İSHALİNİN ADI: ROTA VİRÜSÜ

PARKHAYAT Akşehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzman Doktoru Oğuzhan Demirel; 4-5 yaş grubunda görülen akut başlangıçlı ishal vakalarının en bilinen nedeni olan Rota virüsü enfeksiyonuna dair önemli paylaşımlarda bulundu.   

SAĞLIK 09.10.2020, 00:08 08.10.2020, 17:54 Haber Merkezi
997
ÇOCUK İSHALİNİN ADI: ROTA VİRÜSÜ
banner12

Uzm. Dr. Oğuzhan Demirel; ishalle kendini gösteren enfeksiyona neden olan Rota Virüsün bulaşma yolları ve belirtilerine dair ebeveynleri uyardığı yazısında, korunma yolları ve tedavi yöntemlerini de anne babalara aktardı.

Dr. Demirel’in açıklamasından önemli başlıklar şöyle:

“Rota virüsler ishalin ortaya çıkmasından önceki günlerde de dışkıda bol miktarda bulunur. Bulaşma, dışkı ile kontamine (bulaşık) su ve gıdalarla olur. Özellikle kreş, bakımevleri ve çocuk hastanelerinde salgınlar görülebilir. Aile içi yayılım sıktır. Hastalık en çok; kreş, bakımevinde kalan 4-5 yaş arası çocukları etkilemektedir.

Belirtileri Nelerdir? 

Başlıca belirtiler, genellikle 48 saatten az süren kuluçka dönemini izleyen ateş ve kusma ile başlar. Sık, sulu, özellikle çok kötü kokulu kansız ishal belirtilere eklenir. İshal 5-7 gün sürebilir. Özellikle süt çocuklarında kusma, ishal nedeniyle dehidratasyon gelişebilir. Bağışıklık sistemi yetersiz olan hastalarda hastalık daha uzun ve ağır seyir gösterir. 

Tanısı Nasıl Konur?

Rotavirüs enfeksiyonunda hastalığın diğer patojenlere bağlı ishallerden klinik olarak ayrılması mümkün olmadığı için tanı mikrobiyolojik inceleme ile konabilir. Ancak vakalarda standart yaklaşım rehidratasyon ve destekleyici tedavi olduğu için ve tanı bu tedaviyi değiştirmeyeceği için mikrobiyolojik tanı çoğu durumda gerekli değildir.

Rotavirüs ishalli çocukların dışkısı ile yüksek miktarlarda atıldığından tanı için dışkı örneği tercih edilir. Tanıda öncelikle başvurulan yöntemler, antijenik yapıları saptamaya dayalı testlerdir.

Tedavisi Nasıldır?

Tedavide başlıca amaç; kusma, ishale bağlı ortaya çıkabilecek dehidratasyonun önlenmesidir. Beslenme devam ettirilmeli, mümkünse sık aralarla azar azar yapılmalıdır. Az yağlı gıdalar tercih edilmeli, özellikle anne sütü ile beslenme kesilmemelidir. Yenidoğan bebekler ve 3 ayın altındaki çocuklar anneden geçen antikorlar aracılığı ile enfeksiyondan korunurlar, hastalığı daha hafif geçirebilirler. Hastalık belirtisi gösteren kişilerin derhal hekime başvurmaları gerekmektedir.

Korunma Yolları Nelerdir?

Genel hijyen önlemleri bulaşmayı azaltır. El yıkama, enfekte vakaların izolasyonu, hastanelerde hastane kaynaklı ishali önlemede yardımcıdır. Virüs, yakınmaların ortaya çıkışından 10-12 gün sonrasına kadar dışkı ile atılmaktadır.

Rota virüse karşı aşı uygulanmaktadır. İdeal aşılama, 2. ya da 3. ayda başlanmasıdır. 1 ay ara ile 2 ya da 3 doz aşı yapılarak bu enfeksiyondan korunma sağlanmaktadır.”

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
4
parçalı bulutlu