banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

BAKIM KURULUŞLARINA YENİ KORONAVİRÜS REHBERİ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan; Covid-19 salgını sürecinde, Bakanlığa bağlı resmi ve özel tüm engelli ve yaşlı bakım kuruluşlarındaki aşı uygulama süreci ve normalleşme sürecinde kuruluşların alması gereken önlemlere ilişkin yeni koronavirüs rehberi, tüm illere gönderildi.

SAĞLIK 21.09.2021, 00:15 20.09.2021, 17:27 Haber Merkezi
600
BAKIM KURULUŞLARINA YENİ KORONAVİRÜS REHBERİ
banner12

Bakanlığın resmi internet sitesinde yer alan açıklamada; Şubat 2021 itibariyle başlatılan aşılama seferberliği kapsamında kuruluşlarda kalan engelliler, yaşlılar ve personelin aşılandığı bilgisine yer verildi. Bu kapsamda Şubat 2021’de ilk doz, Mart 2021’de ikinci doz aşıların tamamlandığı belirtilerek, kuruluşlarda aşılama sonrası geçilen normalleşme sürecinde bazı uygulamalara son verildiği, aşılamaya rağmen bazı tedbirlerin tüm kuruluşlarda devamının sağlandığı kaydedildi.

Üçüncü doz aşı uygulamasının, Temmuz-Ağustos aylarında engelli ve yaşlı bakım kuruluşları genelinde gerçekleştirilmesinin ardından, kuruluşlardaki bazı tedbirlerin yeniden hatırlatılması ve güncellenmesi ihtiyacının olduğu ifade edilen rehbere göre; resmi ve özel engelli bakım kuruluşları ile huzurevleri ve yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde normalleşme dönemi ile sürdürülen maske, mesafe ve temizlik tedbirleri başta olmak üzere tüm Covid-19 tedbirlerine devam edilecek.

Resmi ve özel engelli bakım kuruluşları ile huzurevleri ve yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışan tüm personelin; imkanlar dahilinde, çalıştıkları katta ve görevde sabitlenerek katlar arası olası bulaşa karşı önlem alınması gerekecek. Aşı süreçlerinin tamamlanması için bilgilendirme ve rehberlik sağlanacak. Tüm kuruluşlarda personel, engelli ve yaşlı sakinlere, İçişleri Bakanlığı’nın 13807 sayılı Genelgesi hükümleri uygulanacak.

Pozitif Vaka Prosedürü

Kuruluşta sakin ve personel dahil olmak üzere gerçekleşen tüm pozitif vakalarda; kuruluşta 10 günlük karantina ve ilaç süreçlerine uyulacak. Bu noktada kuruluşa gelecek olan filyasyon ekibinin verdiği tedavi süreçleri uygulanacak ve 10 günün sonunda PCR testi sonucu negatif olan kişiler için karantina sonlandırılacak.

Kuruluşta Covid-19 pozitif kişi sayısının engelli, yaşlı sakinler ve personel dahil olmak üzere kuruluş mevcudunun yüzde 20’sinin üzerine çıkması durumunda, İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı alınarak kuruluşta 10’ar günlük vardiya düzenine geçilecek. Vardiya düzeni 10+10 toplamda 20 günü aşmayacak şekilde planlanacak ve 20 günlük süre sonunda tüm kuruluşta PCR testi uygulanmasının ardından normal vardiya düzenine geri dönülecek. Kuruluşa yapılan tüm girişlerde HES kodu alma ve beyan etme zorunluluğu devam edecek.

Ziyaretler kuruluşça uygun görülen şekilde devam edecek

Rehberde, tüm engelli bakım kuruluşları ile huzurevleri ve yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde ziyaret kısıtlılığının devam ettiği hatırlatıldı. Buna göre, yalnızca talep eden sakinlerin aile üyeleri için kuruluşça uygun görülen şekilde, sürede ve kontrollü olarak aile ziyaretlerine izin verilebilecek ancak dijital ve görüntülü görüşmelere devam edilecek.

Rehbere göre, kuruluşlara yapılan tertip, nakil ve yerleştirmelerde; Covid-19 aşısı yapılıp ikinci doz aşıdan sonra en az 15 gün geçmiş olması ve bunu aşı kartıyla belgelemesi ya da aşı olmamış kişiler için PCR testi olması sağlanarak kuruluştaki izolasyon odasında izolasyonda kalması şartı aranacak.

Aşı olmuş kişilerden PCR testi sonucu negatif çıkanların izolasyona gerek kalmadan kuruluşa kabulü yapılacak. Kuruluşa yapılan tertip, nakil ve yerleştirmelerde, HES kodu alma ve beyan etme zorunlu olacak.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
30
parçalı az bulutlu