banner8

banner9

banner28

banner10

BAKANLIKTAN AŞININ YAN ETKİLERİNE KARŞI ÖNERİLER

Sağlık Bakanlığının Covid-19 ile mücadele kapsamında başlattığı aşılama programında şu ana kadar 18 milyonun üzerinde aşı uygulandı. Bakanlık, oluşabilecek yan etkiler ve sonrasında izlenmesi gereken yol haritasını bilgilendirme sayfasından kamuoyu ile paylaştı.

SAĞLIK 10.04.2021, 00:13 09.04.2021, 17:35 Haber Merkezi
1910
BAKANLIKTAN AŞININ YAN ETKİLERİNE KARŞI ÖNERİLER
banner12

Platform üzerinden yapılan bilgilendirmede; aşı sonrasında sık olarak karşılaşılabilecek hafif durumlar ve bunlara yönelik destekleyici yaklaşımlar şöyle sıralandı:

*Aşı uygulanan bölgede ağrı/şişlik/kızarıklık: Aşı uygulanan kolunuza yüksekte olacak şekilde pozisyon veriniz. Soğuk uygulama yapınız. (Örnek: Soğuk suyla ıslatılmış bir havlunun aşı yapılan bölgeye uygulanması vb. Bu sırada cilde doğrudan buz temas ettirilmesinden kaçınılmalıdır.) Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanılabilir.

*Yorgunluk: İstirahat ediniz, yeterli sıvı aldığınızdan emin olunuz.

*Hafif ateş, titreme: İstirahat ediniz, yeterli sıvı aldığınızdan emin olunuz, parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

*Baş ağrısı: Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

*Kas/eklem ağrısı: İstirahat ediniz, yeterli sıvı aldığınızdan emin olunuz, parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

*Kusma, ishal: Bol sıvı takviyesi yapabilirsiniz, beslenmenizi ishal diyetine uygun olarak düzenleyebilirsiniz. Ağızdan sıvı ve gıda alınamayacak kadar kusma olması durumunda sıvı kaybı olabileceğinden sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Covid-19 aşısı uygulamasından sonra bunların dışında aşıyla ilişkili olabileceği düşünülen bir rahatsızlık hissedilmesi durumunda ise en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiği belirtildi. Haber Merkezi

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
14
az bulutlu