İşi gereği sürekli şehir dışına çıkan bir hemşehrimizin, Akşehir Otogarı’na ilişkin izlenimleri ve olumlu olumsuz yorumlarını, okuyucularla paylaşmak isterim.

Okuyucum olduğunu belirten yurttaşımızın aktardığı görüşler şöyle:

“Akşehirliyim ama işim gereği sürekli Aydın-Akşehir arasında mekik dokuyan biriyim. Annem ve babam Akşehir’de olduklarından, 15 günde bir gelip gidiyorum. Ömer Bey, yazılarınızı takip eden biriyim. Otogar konusundaki düşüncelerimi sizinle paylaşmak istiyorum, gündeme taşırsanız memnun olurum.

Otogarın yeri konusunda yapılan eleştirilere kesinlikle katılıyorum. Otogarın uzaklığı, gece inen yolcuların servis bulamayışı, şehir içi minibüslerinin 00:00’dan sonra hizmet vermemesi, özellikle benim gibi karşılayanı olmayanların taksiye binmek zorunda kalmaları zor oluyor. Gecenin zifir karanlığında, kimsenin olmadığı vakitte Akşehir Otogarı’na geliyorum. Haliyle her gelişimde, zamlardan dolayı değişen miktarlarda taksi ücreti ödüyorum. Otobüs firmalarının servis hizmetlerini sabaha kadar sürdürmelerini istiyorum. Yalnız bir kadının, gecenin ortasında ıssız bir yerde inmesinin yaratacağı tedirginliği yaşıyorum.

Yeni otogarda güzel şeyler de oluyor. Temizlik hastası biri olarak tuvalet temizliğini çok beğeniyorum. Temizlik görevlileri, gerçekten tuvaletlere çok özen gösteriyorlar. Bu arada tuvaletlerin ücretsiz olması da yerinde bir uygulama olmuş. Yine yolcu bekleme salonu, otobüslerin yanaştığı peronlar ve gördüğüm kadarıyla genel temizlik gayet güzel. Peronlara otobüs haricinde araç alınmaması da çok doğru, olması gereken bir uygulama.

Otogardaki personel çok kibar davranıyor. Aydın’a dönmek için otogar kapısının önüne indiğimde, elimde valizleri gören personel, ben daha ricada bulunmadan yeni hizmete sokulan taşıma arabasını getirerek yardım ediyor. İnanın çok memnun kalıyorum.

Otogar sorumlusu, bilet konusunda otobüs firmasıyla yaşadığım bir sorunumda, “Hanımefendinin sorununu derhal çözün, aksi taktirde yasal işlemlere başvururum” dediğinde, sorun birkaç dakikada çözülüverdi. Görev bilinciyle hareket ederek, çözüm üreten yetkiliye teşekkür ederim.

Yolculuklarımda, genellikle öndeki tek koltukta otururum. İster istemez şoför ve hostun konuşmalarına da şahit oluyorum. Otogar yetkilisinin çok disiplinli olduğunu, firmalara toleranslı davranmadığını belirterek, otogar dışında yolcu indir bindir yapan otobüs firmalarına ceza yazmasını takdir ediyorlar.

Otogar çıkışında ödenen 50 TL’nin çok olduğunu, cezaya rağmen yabancı firmaların otogar girişinin dolambaçlı olmasını bahane ederek, giriş çıkış yapmak yerine yoldan yolcu alıp indirmelerinin önüne geçilemediğini konuşuyorlar.

Bana göre en önemli konu; otogarda polis ve zabıta memurlarının görev yaptıklarını görmedim. Özellikle de polis memuru bulunması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü, polisin olduğu her yerde nedense farklı bir güven hissine kapılıyorum.

Genel olarak, otogarın işleyişinde emek verenlere teşekkürler ediyorum. Fakat konumu nedeniyle şehir merkezine her şekilde ulaşımın zor olmasından, hizmet verenlerle birlikte alanların da mağduriyet yaşamalarından dolayı, yanlış yerde otogar yapılmasına vesile olan Akşehir Belediyemizi kınıyorum!”

Değerli okurumuzun, olumlu ve olumsuz düşüncelerini sizlere aktardım. Eksiklerin, en kısa sürede tamamlanması temennisiyle…