Önceki dönem Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Fatih Turan, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TSE Başkanı Mahmut Sami Şahin, OSBÜK Yönetim Kurulu Üyeleri, Denetim Kurulu Üyeleri, Yüksek Koordinasyon Kurulu Üyeleri ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Daire Başkanlarının katıldığı toplantıda konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır; imalat sanayi ihracatının 240 milyar doları aştığını aktararak elde edilen başarıda OSB’lerin büyük katkısı olduğuna vurgu yaptı.

Konuşmasında, 60 yıldır başarıyla sürdürülen OSB uygulamasının yıllar içinde ülke kalkınmasına katkı sağlayan, sanayicilerin ihtiyaç duyduğu altyapı ve üstyapıyı belirli sistem dahilinde planlayan bir modele dönüştüğünü belirten Bakan Kacır; 2053 net sıfır emisyon hedefi doğrultusunda mevzuata kazandırdıkları “Yeşil OSB” tanımı çerçevesinde dönüşümü hızlandırmak üzere OSB’lere Dünya Bankası’ndan 300 milyon dolar finansman sağladıklarını anımsattı ve bu finansman modeliyle Avrupa Yeşil Mutabakatının sanayicilere olası etkilerini en aza indirgeyeceklerini söyledi.

Organize Sanayi Bölgelerinin, tüm zorlu şartlara rağmen yatırım ve üretime odaklanmış durumda olduğunu belirten OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü de çalışmalar ve projelere ilişkin bir sunum yaptı. OSB Kanunu’nun Nisan ayında yürürlüğe girmesinden dolayı teşekkür eden Kütükcü, OSB Uygulama Yönetmeliği’nin de yayınlanması talebini iletti. 

OSBÜK Başkanı Kütükcü; 81 ilde 354’ü Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na, 39’u Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı toplam 393 OSB ile 67 binin üzerinde sanayiciyle Türkiye’nin toplam sanayi üretiminin yüzde 45’ini gerçekleştirirken 2,5 milyon insana doğrudan istihdam sağladıklarını söyledi.