Hava sıcaklıklarındaki düşüş nedeniyle abonelerin sayaçlarını, tesisatlarını ve tatlı su çeşmelerini iyi korumaları gerektiği hatırlatılan açıklamada; sayaçların ve çeşmelerin iyi korunmaması durumunda abonelerin zor duruma düşebileceğine dikkat çekildi. Açıklamada, özetle şu ifadelere yer verildi:

“Havaların giderek soğumaya başladığı bugünlerde ve eksilere düşeceği yönündeki hava tahminleri göz önünde bulundurularak; abone şube yolları, su sayaçları ve iç tesisatta yer alan ana kolon borularının soğuğa karşı yalıtımlı olmaması durumunda akış halinde olmayan suyun donma ve buna bağlı olarak vatandaşımızın mağdur olma ihtimali vardır. Bu yerlerin bakım, onarım ve korunması vatandaşlarımızın görevidir. Su sayacı, abone şube yolu ve kolon borularının ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanarak korunması ve suyun kullanılmadığı zamanlarda çok az miktarda açık bırakılması sonucunda borularda ortaya çıkacak donmalar önlenecektir. Gereken koruma önlemini almadığı için su sayacı donan aboneden, sayaç ve değiştirme bedeli ücreti alınmaktadır. Ayrıca kolon borularında ve abone şube yolunda oluşacak donmadan dolayı açma işleminden de ücret alınmaktadır. Tedbir almanın donmadan sonra oluşacak çözümlerden daha ucuz olduğu unutulmamalıdır.

Donan Sayaca Sıcak Su Dökmeyin

Donan sayaç, abone şube yolu ve kolon çıkış borularının vatandaşlar tarafından sıcak su dökülerek veya ateş tutularak açılmaya çalışılması, musluk ve su borularının patlamasına, maddi hasarın artmasına sebebiyet vermektedir. Çok soğuk havalarda şebekede durağan su bırakmamak gerekir. Çok soğuk havalarda tatlı su çeşmelerinin de kullanıldıktan sonra bir miktar açık bırakılması, kesintisiz hizmetin aksamaması için çok önemlidir. Olası sayaç donmaları karşısında abonelerimizin sayaca herhangi bir müdahalede bulunmadan, abone numaralarıyla birlikte ALO 185 hattından KOSKİ’ye müracaatta bulunması gerekmektedir.”

Konuya ilişkin açıklamada, kış aylarında sayaçların korunması için yapılması gerekenler ise şu şekilde sıralandı:

*Sayacın bulunduğu yere beton, ahşap veya demirden bir muhafaza yapılmalıdır. Sayaç bağlantıları ile vanalardan su sızıyor veya damlıyorsa, abone numarası belirtilmek suretiyle KOSKİ’ye bildirilmelidir.

*Çok şiddetli soğuklarda musluklar çok az bir şekilde açık bırakılarak, sayaçta ve tesisatta durgun su kalması önlenmelidir.

*Abonelerce tedbir alınmaması halinde; soğuğa karşı hassas olan su sayaçlarının kolayca patlayacağı ve onarımının pahalı olacağı, hatta gövdesi patlayan sayacın tamir imkânı olmayıp hurdaya çıkacağı, ayrıca önemli miktarda su kaybına yol açacağı unutulmamalıdır.

*Donan sayaca ve tesisata ateş tutulmamalı ve sıcak su dökülmemelidir.