CHP Akşehir İlçe Başkanı Sevim Uzun’un, “Nasreddin Hoca Fıkralarına Gülmek Yasaklandı” başlıklı yaptığı yazılı basın açıklaması şöyle;

“Güldürürken düşündüren fıkralarıyla UNESCO' nun, “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası” listesindeki “Nasreddin Hoca Fıkra Anlatı Geleneği” geçen yıl kasım ayında Fas’ ta yapılan UNESCO zirvesinde tüm üye ülkelerin oy birliği ile “Uluslararası Kültür Varlığı” olarak tescillendirildi. Belediye Başkanımız sayın Salih Akkaya bu haberi büyük bir mutlulukla bir yıl önce bizlere duyurdu.

Gülme Riski Var

İlkokul 1., 2. ve 3. sınıf öğrencileri arasında şimdiye kadar uluslararası tescilli olmayan, yerelde yapılan “Nasreddin Hoca Fıkra Anlatı Geleneği” adlı yarışma Akşehir Belediyesi’ nin başvurusu ile ilk yılında yapılamadan iptal edilmiştir sebebi Nasreddin Hoca fıkralarına gülme riskinin olmasıymış.

Öncelikle Belediye Başkanımız sayın Salih Akkaya' ya soruyorum:

Yarışmanın iptal edilmesi, hazırlanan öğrencilerin heveslerinin, çabalarının ve emeklerinin yok sayılmasına sebep olmamış mıdır?

Yarışmayı iptal etmek yerine ertelemek daha uygun olmaz mıydı?

24 – 26 Ekim haftası Cumhuriyet haftasıdır. Nasreddin Hoca fıkra canlandırması 5 - 10 Temmuz Uluslararası Nasreddin Hoca Şenliği’nde düzenlenseydi daha uygun değil midir?

Akşehir esnafı yurt içinden ve yurt dışından gelecek olan misafirlerimizin yapacağı alışverişten bir nebze olsun yüzleri gülecek ve belki bir nefes alacaklardı ama bu da olmadı.”