Belediye Başkanı Salih Akkaya’nın şehir dışında olmasından dolayı meclis başkanlığını vekaleten Mehmet Serhat Arslan Yaptı. Akkaya dışında meclis toplantısına; bağımsız Burçak Aytaç, İyi Parti’den Galip Karaca ve Ak Parti’den Mehmet Mırçık’ta katılmadılar ve izinli sayıldılar.

Gündemin ilk maddesi doğrultusunda, bir önceki yıl gelir ve giderleri ile bunlara ilişkin hesap kayıt ve işlemlerini denetleme görevini üstlenecek olan Denetleme Komisyonu, yapılan seçimle Mehmet Serhat Arslan, Mustafa Kanyılmaz, Ömer Akça ve Abdurrahman Ağaçlı şeklinde oluştu.

Gündemin, huzur hakkına ilişkin 2. ve 3. maddesi ilgili komisyona havale edilirken, 2023 yılında Belediye Meclis Toplantılarının her ayın ilk Pazartesi günü yapılmaya devam edilmesi, gündemin 4. maddesi olan; kırsal yerleşme alanlarında ifraz kontrol ücretinin 3 bin TL olarak belirlenmesi, gündemin 5. maddesi Akşehir Uygulama İmar Planı Plan Notlarına subasman kotunun 2 metre olarak kabul edilmesi, gündemin 6. maddesi Yeni Mahalle’de bulunan bir taşınmazın plan değişikliği, Şehri Beyza İç ve Dış Ticaret Anonim Şirketi’ne teminat mektubu ve kredi çekilmesiyle ilgili Meclis kararının güncellenmesine dair telifler oy birliğiyle kabul edildi.

Zabıta personelinin fazla mesai ödemelerinin görüşülerek karara bağlanmasının ardından, memur personele 2023 yılında ödenecek fazla çalışma ücreti ile tam zamanlı sözleşmeli personele ödenecek sözleşme ücretlerinin memur maaşına gelecek zam doğrultusunda belirlenmesine karar verildi.

Gündeme eklenen gelen evrakta ise; Akşehir Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesine Üye olunmasına dair Mali Hizmetler Müdürlüğü’ne ait teklif oy birliğiyle kabul edildi.

Yine gündeme eklenen gelen evrakta İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne ait; Değirmenköy Mahallesi’nde köy yolu düzenlenmesi, Engili Mahallesi’nde üç parselde ada kenarı ve yapılaşma koşullarının yeniden düzenlenmesine yönelik plan değişikliği ve Seyran Mahallesi’nde 4 adayı kapsayan ilave imar planı ve plan değişikliği maddeleri de oy birliğiyle kabul edildi.

Belediye Meclisi Aralık 2022 ve Ocak 2023 gündem maddelerinde olmayan ve gelen evrakta da yer almadığı halde başkan vekilinin sözlü talebi üzerine gündeme getirilen ancak gündem maddelerinin görüşülmesine eklenmeden ve oylanmadan ilgili mevzuata aykırılık teşkil edebilecek Gülmece Kafeterya’nın Akşehir Nasreddin Hoca Turizm Derneği’ne sadece sözlü olarak dile getirilerek kiraya verilmesi konusu ise Meclisi ikiye böldü.

Geçen aydan kalan bir konumuz var diyerek söze başlayan Meclis Başkanı Mehmet Serhat Arslan; “Gülmece Kafeterya olarak bildiğimiz yerde daha önce Akşehir Turizm Derneği kiracımızdı. Yine derneğe tahsisi talebi iletilmişti. Bu talep komisyon tarafından uygun görülmedi. Bedeli Encümen tarafında belirlenmek ve tekrar Turizm Derneği’ne ortak proje kaydıyla kiraya verilmesi yönünde komisyon kararımız vardı. Belediye Başkanımız da bu konu hakkında taraf olmama eğiliminde, o yüzden Belediye Meclisimiz bunu nasıl uygun görürse ona göre hareket edilecek.  Akşehir Turizm Derneği’ne ve bedeli Encümen tarafından belirlenmek üzere kiraya verilmesi konusunu oya sunuyoruz.” dedi.

İlgili yasaya göre, belediyeye ait bir mülkün alt ve üst limit kira bedelini belirleme yetkisi Akşehir Belediye Meclisine ait olmasına karşın, aralarında hukukçu üyelerin de bulunduğu meclis üyeleri bu durumu fark etmeden oylamaya geçtiler ve usulsüz bir karara imza attılar.

AK Parti Belediye Meclis Üyesi İsmail Hakkı Koç oylamadan önce söz alarak şu ifadeleri kullandı:

“Akşehir’de 54 tane dernek var. Kafeteryanın işletmecisi Akşehir Belediye Başkanı’nın akrabası olduğundan sürekli aynı derneğe veriliyor şeklinde şaibeli olur. Belediyemizin kaybı var; ihaleyle verilmesini ve oyumun ret olduğunu söylüyorum.”

Milliyetçi Hareket Partisi adına söz alan Belediye Meclis Üyesi Mevlüt Türkcan da söz alarak; “Teklifin reddedilmesini ve yeniden ihaleye çıkarılmasını, MHP grubu olarak talep ediyoruz.” şeklinde konuştu.

İYİ Parti grubu adına söz alan Meclis Üyesi Barış Tören, konu hakkında bilgileri olmadığını söyleyerek toplantıya 5 dakika ara verilmesini istedi. Barış Tören yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“Bize bu konu hakkında bilgi verilmemesini eleştiriyoruz. Çünkü Akşehir Belediyesi çok eski bir belediye olmakla beraber elimizdeki meclis gündeminde herhangi bir oylama yapılacağına dair bilgi verilmedi. Bu kadar kurumsallaştığı söylenen ve eski bir belediyenin Meclis üyelerine bilgi vermemesini kabul etmiyoruz. İYİ Parti grubu olarak Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği’nin gelişmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle derneğe yapılacak desteklerin Belediyemiz tarafından devam etmesi için grup olarak bu mülkün derneğe kiralanmasını, ayrıca kendilerine yeni bir mülk, idari büro almaları adına bu kiranın 2/3’ünün Nasreddin Hoca Turizm Derneği’ne, 1/3’ünün ise Belediyede kalmasını teklif ediyoruz. Grubumuzun kararı budur.”

Belediye Meclis Başkanı Mehmet Serhat Arslan; cevaben yaptığı konuşmada; “Usul anlamında gündemde olan bir konu, o nedenle yeniden gündeme alındığıyla ilgili usulde bir yanlışlık yok ve sürpriz getirmek gibi bir derdimiz yok. Zaten 2 aydır incelemede olan bir konuydu. Başka derneklerden de tahsis talepleri olmuştu. Bu nedenle bu konu iki ay boyunca görüşülemedi.” dedi.

Yapılan Oylama Sonucunda; Ak Parti Belediye Meclis Üyesi İsmail Hakkı Koç, İyi Parti Meclis Üyesi Abdurrahman Ağaçlı ve MHP’li Belediye Meclis Üyeleri Ret oyu kullanırken, AK Parti ve İYİ Partili Belediye Meclis Üyelerinden Muttalip Uysal çekimser, diğer üyeler ise kabul oyu verince Gülmece Kafeteryanın Nasreddin Hoca ve Turizm Derneğine verilmesi teklifi meclis üyelerinin 16-5 oy çokluğuyla kabul edildi.

Gülmece Kafeteryanın oylanmasında; Cumhur İttifakının MHP’li üyeleri Ret oyu kullanırken, Millet İttifakının ortağı İyi Partili Üyelerin Evet oyu kullanmaları sürpriz oldu.

Akşehir’de Muhalefet ile İktidar yer değiştirince de; Gülmece Kafeterya’da Durum Aynı Tas Aynı Terane! oldu.

Toplantı Sonrasında bazı meclis üyelerinin bu durumu kabullenmediklerini ve gerekirse Meclis Kararını İdari Mahkemeye taşıyacakları konuşuldu.