Akşehir Belediye Meclisi Şubat ayı toplantısının gündeminde yer alan, 64. Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği ve Vefatının 739. Yıldönümünde Nasreddin Hoca Anma Günleri düzenlenmesine dair teklif, aynı gün meydana gelen deprem felaketi nedeniyle görüşülemediği ve sonraki toplantılarda da gündeme bile getirilmediği halde; Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya’nın, gençlerin konserlerde hangi sanatçıları görmek isteyeceklerine yönelik olarak sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım dikkat çekti.

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne ait teklifin görüşülmesi, deprem felaketi nedeniyle bir sonraki toplantıya bırakılmış ve İYİ Parti Grubu da Şenlik ve Anma Günlerinin dar kapsamlı olarak gerçekleştirilmesi ve harcamalar üzerinden tasarruf edilecek tutarın depremzedelere yardım amacıyla kullanılması yönünde görüş bildirmişti. Ancak konu, Mart ayı Meclis toplantısında gündeme gelmediği gibi Nisan ve Mayıs aylarında yapılan toplantılarda görüşülmedi ve Haziran ayı toplantı gündeminde de yer almadı.

Bugün yapılacak olan Akşehir Belediye Meclisi Haziran ayı toplantısından birkaç gün önce, Belediye Başkanı Salih Akkaya’nın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım dikkat çekti. Başkan Akkaya, paylaşımında; “Nasreddin Hoca Şenliği için bu sene pozitif ayrımcılık yaparak gençlerin görüşünü almak istiyorum. Şenliğimizde görmek istediğiniz sanatçıları bana iletin, ekibimizle inceleyip, sanatçılarımızın uygunluk durumuna göre istediğiniz sanatçının gelmesi için çaba sarf edelim. Bekliyorum gençler.” ifadelerine yer verdi.

Konunun, 5-10 Temmuz öncesindeki son Meclis toplantısında Gelen Evrak üzerinden gündeme eklenerek görüşülebileceği ve Şenliğin iptalinden ziyade, programa ilişkin detayların belirleneceği düşüncesinden yola çıkarak, vatandaşlar arasında merak konusu olan 2 soruyu Başkan Akkaya’ya yöneltelim:

1-Bir yandan depremzedelere yardım olarak değerlendirilmesi düşünülen, diğer yandan da “Akşehir’in bir tek şenliği var” şeklindeki haklı uyarılara maruz kalan şenlik bütçesinin ne kadarını kullanmayı planlıyorsunuz?

2-Konserlerin bu bütçeden yüksek pay almaması için bu yıl tamamını mı ücretli yapacaksınız?