MHP’li meclis üyesi Ayhan Satılmış’ın mazereti nedeniyle katılmadığı toplantı, Akşehir Belediyesi’nin sosyal medya hesabından ve Pervasız’ın facebook / instagram hesaplarından da canlı yayımlandı. Yaklaşık 2,5 saat süren toplantının halkın anlayacağı şekilde açık ve şeffaf yapılmasına olumlu tepkiler geldi. Özellikle Başkan Köksal’ın gündem maddelerini teker teker açarak anlaşılır şekilde tartışmaya açması ilerisi için umut verdi çünkü yıllardır meclis toplantıları kapalı kapılar ardında yapılıyordu. Bu arada meclis üyelerinin gündem konularına hazırlıksız geldiklerinin görülmesi de sosyal medyanın dikkatinden kaçmadı. 

Toplantı, geçmiş tutanak özetlerinin okunmasıyla başladı. Meclis gündeminin 1,2 ve 3. maddeleri plan Bütçe Komisyonuna ve 4 ve 5. maddeler ise İmar Komisyonuna havale edilmesinin ardından oturuma 30 dakika meclis oturumuna ara verildi.

2023 Mali Yılı Kesin Hesabının görüşülmesi sonrasında yapılan oylamada Başkan dahil CHP ve İYİ Partili meclis üyeleri çekimser kalırken, AKP’li meclis üyelerinin kabul oyu vermeleriyle kabul edildi. Gelir tarifesinin güncellenmesine dair (Mali Hizmetler Müdürlüğüne ait) teklifler oy çokluğu ile kabul edildi.

Meclis Başkanı Köksal, Akşehir Belediyesi bünyesinde yeni kurulan müdürlüklere yapılan atamaları okutarak meclisin bilgisine sundu. Akşehir Belediye Başkanlığının üye olduğu Yerel Yönetimler Kamu İşverenleri Sendikası üyeliğinden ayrılması ve Akşehir Belediye Başkanlığının Sosyal Demokrat Kamu İşverenleri Sendikasına üye olmasına dair teklif oy çokluğu ile kabul edildi.

Köksal göreve başladığı günden beri bir kişi ile uzlaşılarak tüm yasal tazminatları da verilmek üzere anlaşıldığını ve işin imzaya kaldığını meclis üyelerine aktardı. Ayrıca, belediye çalışanlarından bazılarının uyuşturucu kullandığını ve trafik kazasına sebebiyet verdiğini de üyelerle paylaştı. Belediye’ye ait 35 ton mazot çalınması sonrasında iş akdi feshedilen işçinin dışında bağlı olduğu birim ve şefin bu durumu nasıl göremediğinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. İlerleyen zamanlarda tüm birimlerimizdeki taşlar yerine oturacaktır açıklamasında bulundu.

İYİ Partili Galip Karaca’nın Kamyon Garajının yerinin değiştirilerek bu alanın sanayi esnafına işyeri yapılmasına dair önerisine başkan Köksal şu cevabı verdi:” Kamyoncular Kooperatifi ile yapmış olduğum görüşmede kooperatif olarak kendilerinin yeni bina yapmaya bütçelerinin olmadığı ancak belediye bu işi üstlenirse mümkün olabileceğini bana söylediler. Bugünkü şartlarda ise belediyenin buna ayıracak bütçesinin olmadığı gibi daha önceki yıllarda Ticaret Borsası’nın bulunduğu bölgede arsa satışının yapıldığı ve emsal toplam bedelin 25 milyon liradan aşağı olamayacağı için düşük fiyatla bu arsanın satışının yasal olamayacağını kendilerine söyledim. Bu arada Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Doğru ile yapmış olduğum bir görüşmede Akşehir’in Lisanslı Depoculuğa bir an önce geçmesi gerektiği konusunda bilgilendirildim” dedi. Bunun üzerine Başkan Köksal bu madde üzerinde daha geniş bir çalışma yapılması ve araştırılması için bir sonraki meclis toplantısına bırakılması teklifini oya sundu ve oy birliği ile kabul edildi.

Çakıllar Mahallesi, 173 ada, 153 parsel numaralı taşınmazda hazırlanan 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Plan Değişikliği oy birliği ile Gölçayır Mahallesi, 116 ada, 34 parsel ve çevresinde hazırlanan 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planına dair teklif ise oy çokluğu ile geçti. Gölçayır Mahallesinde imar uygulaması hiç yapılmadığından ve araya pandemi, deprem vb. olayların girmesi sonucu buradaki vatandaşın kamu eliyle zarara uğratıldığı kanaatine varılarak bu teklif oy çokluğu ile kabul edildi.

Akşehir Belediye Meclisi Haziran ayı toplantısının 3 Haziran 2024 Pazartesi günü saat 17:00’de Akşehir Belediye Meclis Toplantı salonunda yapılacağı karara bağlandıktan sonra Köksal, belediye meclis üyelerine içini sızlatan bir durumdan haberdar etti.

Köksal, “Bilindiği üzere geçtiğimiz Cumartesi günü Nasreddin Hoca Mezarlığını gittim. Hepimizin ecdadının yattığı, hepsinden de çok daha önemli, Akşehir'in olmazsa olmaz zatı Nasreddin Hoca'mızın yattığı Nasreddin Hoca Türbemiz artık Akşehir Belediyesi'nin değil. Hayırlı uğurlu olsun! Konya Büyükşehir Belediyesi'nin. Maalesef durum böyle. 2018'de 5-6 yıl önce 6360 sayılı Büyükşehir'den sonraki çıkan kanunla ilgili mezarlıklar ve benzeri hizmetlerin büyükşehirler tarafından verileceği ve bununla ilgili yasada resen devredilir demiyor işte, o tarafı maalesef biraz üzdü ben. Büyükşehir, KOSKİ ve İlçe belediyeleri tarafından oluşturulacak bir komisyonla bu işin değerlendirileceği. Ben gerek hukuk kurulu birimimizden gerek diğer birimlerimizden bu komisyonun oluşumunda biz en azından bu ecdadımız Nasreddin Hoca'mızın yattığı bu tarihi mezarlığın bizde kalabilmesi adına itiraz ettik mi, Gerekiyorsa idare anlamında mücadele ettik mi? Bu anlamda maalesef edindiğimiz bilgi, sözlü ya da yazılı bu konuda bir şeyimiz olmamış. Nasreddin Hoca'mızın içinde yattığı tarihi en az 600-700 yıllık mezarlığımızın tapusu Büyükşehir Belediyesinin mülkiyetine geçmiş, 2018 yılından bu yana. Hani hiç kimsenin de neredeyse haberleri yok.

Aynı gecede Nasreddin Hoca Türbesi'ne yaptığım ziyarette, Konya Büyükşehir Belediyesi'ne ait bir aracın mezarlık içinde Nasreddin Hoca Türbesi önüne park halindeki aracını görünce şoförünü çağırtarak aracı çektirdim. Şoför arkadaşa 'peki bu koyduğun yerin altında sen kaç tane ecdadının yattığını biliyor musun?' diye sorduğumda 'Başkanım hiç o tarafını düşünmedik, şimdi alıyoruz' dedi. Gecenin bir yarısıydı, arkadaşlar buranın tapusu kimde? Çünkü aklıma düştü. 2018 yılında kurulan komisyonda hiç itiraz etmeden kuzu gibi Nasreddin Hoca Türbemizi gitmiş Konya Büyükşehir Belediyesi'ne vermişiz. Onun İçin dedim ki Mevlâna Hazretlerinin kapısının içine kadar biz girebilir miyiz? Böyle bir saygısızlık olabilir mi? Durum bu. Tabi Akşehir Belediyesi ve Akşehir Belediye Başkanı olarak ne yapalım bize bağlı değil, KOSKİ'de, Büyükşehirde diye kenarda oturmamızı asla mazur göstermez. Akşehir'in dağından, taşından, havasından kuşuna, insanına, türbesine kadar her şey Akşehir Belediyesi'nin, Akşehir Belediye Meclisi'nin ve Akşehir Belediye Başkanının fiili sorumluluğundadır. Hiçbir şey yapamazsak kamuoyu sorumluluğu ve bilinci uyandırır, bu konuyu da sizlerle paylaşmış oluruz. Bu duyarlılık olmazsa, olmazsa olmazımız Nasreddin Hoca'mızın içinde bulunduğu mezarlığını hiç bakmadan devredersiniz. Ne yapalım büyükşehir dersiniz. İtirazımız bunun içindi, şahsa, partiye değil zihniyeteydi. Onun için bu görevi de üstlendik. Ama keşke bu bilinç daha önce idare edenler tarafından oluşturulsaydı ya da böyle bir sıkıntı kamuoyu ile paylaşılıp, kamuoyu oluşturulsaydı da bu vahim yanlışı belki kamuoyu baskısıyla geri alabilirdik. Ama ben ilk Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında gündem dışı söz alarak yüksek sesle Akşehir'in Nasreddin Hoca Mezarlığı'nı geri istediğini Büyükşehir Belediye Meclisi'ne çok açık ifade edeceğim" diye konuştu