Cumhuriyet Halk Partisi’nin Akşehir Belediye Başkan Adayı Dr. A. Nuri Köksal için bugün saat 14.00’te AKM’de düzenlediği aday tanıtım toplantısı tam bir gövde gösterisine dönüştü.       

CHP Akşehir Aday Tanıtım Toplantısı’na; CHP Parti Meclisi Üyesi Nurdan Yücal, CHP Konya Milletvekili Barış Bektaş, CHP Konya İl Başkanı Bekir Yaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Akşehir CHP İlçe Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, CHP Akşehir Eski Belediye Başkanı Ferhan Ballı, CHP Konya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İsmail Sonkaya, CHP Ilgın İlçe Başkanı Mustafa Kozan, CHP Doğanhisar İlçe Başkanı Zeki Bücük, Tuzlukçu Belediye Başkanı Nurettin Akbuğa, Dereçine Belediye Başkanı Ömer Yıldız ve Yeşilçiftlik Belediye Başkanı Mehmet Ali Sakal katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın söylenmesiyle başlayan aday toplantısının açılış konuşmasını CHP Akşehir İlçe Başkanı Sevim Uzun yaptı. Sonrasında, CHP Parti Meclisi Üyesi Nurdan Yücal, CHP Konya Milletvekili Barış Bektaş ve CHP Konya İl Başkanı Bekir Yaman salonu dolduran partililere hitaben birer konuşma yaptılar.

    

   

Sloganlar eşliğinde konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen CHP Akşehir Belediye Başkan Adayı A. Nuri Köksal konuşmasına şöyle başladı:

Nerede kalmıştık?

Başımızın tacı hanımefendiler, gözümüzün bebeği gençler ve çocuklar, sayın milletvekilimiz, sayın başkanlar, muhtarlarımız, oda vakıf dernek başkanlarımız, basınımızın seçkin temsilcileri ve kıymetli Akşehirliler; hepinize hoş geldiniz diyor, en derin saygı ve sevgilerimle selamlıyorum.

Bugün sizlere geçmişi yıllar öncesine dayanan ve bu topraklarla harman olmuş bir ailenin, kendi kaderiyle kentinin kaderini birleştiren şu kardeşinizde vücut bulan gerçek hikâyesini anlatmak istiyorum.

Yaradanın ilk vahyi olan yaratan rabbinin adıyla oku emrinin izinde büyük dedelerimden Ali Efendi’nin 1483’te kurduğu Hamalzade Medresesi ile yine bir büyük dedem Mahmut Fahrettin Efendinin 1862 ‘de el yazması Kuranı Kerimiyle bugüne gelen Elhamdülillah her biriniz gibi imanımız var bizim. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Garp Cephesi Karargahı’ndan cepheye giden iki büyük amcam Mahmut ve İzzet Köksal’ın aile yadigârı istiklal madalyaları ile gaziliğimiz var bizim. Adını taşıdığım dedem Nuri Köksal’ın Kozağaç’taki bahçesinde düvenle harman sürerek meyve toplayarak çiftçiliğimiz ve daha onlu yaşlarda at araba koşarak pazarda meyve sebze satan emekçiliğimiz var bizim.

Babam Cevdet Köksal’ın belediye başkanı iken 42 yaşında bir trafik kazasında ölümü üzerine daha 13 yaşında iken başlayan Akşehir aşkımız ve tekke kili, şarlak suyu ile yoğrulan harcımız, Bermende de zeybek, Yağsiyan da allı gelin, düğünler de gıcılar türkümüz var bizim. Hoca Nasreddin’in izinde, Sultandağı’nın düzünde Akşehir’in gölünde ilmek ilmek dokuduğumuz ömrümüz; üniversite yaşamımız ve Bayburt’taki mecburi hizmetimiz dışında bugüne kadar tamamı Akşehir’de geçen ve Allah nasip ederse de son nefesimize kadar bu şehre hizmet etme sözümüz var bizim. Daha üniversite öğrencisiyken 16 arkadaşımızla başladığımız Akşehir Tarihi dokusunun ilk restorasyonu olan ve bir araya gelince neler yapılabileceğini kanıtlayan Akşehir Evimiz ve 26 yıldan bu yana on binlerce ihtiyaç sahibine ulaşan AKSEV ile hastaya şifamız, öğrenciye desteğimiz, sofralarda aşımız var bizim. Engelli kardeşlerimiz için Akşehir’de ilk kez adım atarak AKSEV bünyesinde kurduğumuz Umut Işığı Moral ve Eğitim Merkezimiz var bizim. 1991 yılında Akşehir il olmalıdır diyerek, köy köy, ilçe ilçe dolaşarak dönemin başbakanı merhum Mesut Yılmaz’a takdim ettiğimiz 36 bin imzamız var bizim. Verem Savaşı Dispanseri ile 5 ilçe ve bütün köylerinde bu illeti kurutmak için mücadelemiz, belediye tabibi olarak emekçilerimize sağlık hizmetimiz ile aile hekimliği ile Yazla’daki görevimizle binlerce hastada vesile olduğumuz şifamız var bizim. Akşehir’in Tarihi Coğrafyası ve insanını anlattığımız NAÇARE adlı kitabımız var bizim.

1999–2004 yılları arasında üstlendiğimiz belediye başkanlığımız döneminde alt yapı ihalelerini yapıp önemli bir kısmını bitirerek ilk fabrikanın kuruluşunu sağladığımız ve bugün birçok ülkeye ihracat yapan yaklaşık 20 bin kişiye ekmek sağlayan Organize Sanayi Bölgemizin temellerinde taşımız var bizim. Akşehir Belediyecilik tarihinin en büyük sosyal yardım kampanyasında 15 bin ihtiyaç sahibi aileye üç ay boyunca 550 bin ekmek dağıtarak fakir fukaraya babalığımız; boş duran soğuk hava deposunu halk ekmek fabrikası olarak açıp yıllardır sofralara ucuz ekmek girmesini sağlayan gözü karalığımız var bizim. Belediye Başkanlığı yaptığımız dönemde belediye meclisinde büyük çoğunluğumuz olmasına rağmen, tamamen kendi isteğimizle 5 yıl boyunca bir MHP’li üyeyi encümene alarak belki de Türkiye siyasetinde görülmeyen partiler üstü bir hizmet anlayışımız var bizim. İlk defa uyutucu iğneyle toplama işlemini başlatarak yaptığımız barınakta koruma altına aldığımız, Allah’ın dilsiz kulları sokak hayvanlarına yaratılana yaratandan ötürü şefkatimiz var bizim.

 Gülmece Treni’nden, Beyoğlu Kortejine ulusal TV kanallarının ana haber bültenlerindeki pek çok canlı yayına kadar 5-10 Temmuz tarihlerinde Türkiye’nin gündemine çıkan ve hala tadı hafızalarda kalan Nasrettin Hoca Şenliklerimiz ile 5 yıl boyunca tamamen Akşehirli üniversiteli gençlerin organize ettiği ve son yılında 21 üniversiteden 500’ü aşkın konuğun katıldığı Üniversiteliler Kış Şenliğimiz var bizim. Dünyanın en büyük kazanı, Nasrettin Hoca Heykelleri, Sanatçı Büstleri ve Kafeteryası ile donattığımız, Gülmece Parkımız ile Hıdırlık Mesiremizi yeniden düzenleyerek ve ayrıca Belediye Evleri, Altunkalem, Gazi, Kileci, Doğakent, Çavdarkent, Kale Villa ve Belediye Parklarının içinde Sosyal Tesisi, Çocuk, Spor ve Yeşil Alanlarıyla sizlere armağan ettiğimiz çevreciliğimiz var bizim.

Göreve gelir gelmez ve daha deprem gerçeği bu kadar ülke gündeminde değilken başlattığımız depremsellik riskine göre yeniden planlanan yerleşime uygunluk haritası ile bilime inancımız ve yine deprem ve benzeri afetler ile trafik kazalarına etkin müdahale için daha o yıllarda belediyemize kazandırdığımız arama kurtarma araç ve ekipmanıyla profesyonel eğitim aldırarak kurduğumuz AKCAN Kurtarma Ekibiyle cana hürmetimiz var bizim. İtfaiye binamızı mevcut yerine taşıdığımız ve modern araçlarla donattığımız ve ondan boşalan yere de şu an içinde bulunduğumuz kültür merkezinin projesini hazır bıraktığımız gelecek vizyonumuz var bizim. Göz bebeğimiz Akşehirspor’un geçen 20 yılda hala yakalayamadığımız 3. lige çıkarma ve daha ilk sezonda 9 maç seri yakalayarak 2. lige oynadığımız iddiamız ve Akşehirspor’umuzu ayak oyunlarına, hakem hatalarına kurban etmeyerek tüm teknik kadronun kırmızı kartla atıldığı Ereğli maçında elinde telsizle takımın idaresini devralacak gözü karalığımız var bizim. Profesyonel başarının yanında Kırmızı Karıncalar adını verdiğimiz alt yapıdan yetişen ve şu an Akşehir futbolunda söz sahibi olan ve de ayrıca U 15 Milli Takımının Teknik Sorumluluğunu üstlenen fidanlarımız var bizim.

Belediyemizin her alandaki kültür ve sanat gruplarında eğitim alan gençlerimizden, çocuklarımızdan bugün konservatuarlarda öğretim üyesi olan, sinema dizi tiyatro alanında isim yapan yıldızlarımız, önce insan ve önce eğitim hedefiyle kurduğumuz gençlik meclisimizin o gün liseli bir öğrencisi olup, bugün yurtdışında bir ülkede başkonsolosluk yapan diplomatımız var bizim. Göreve geldiğimizde kiralık bir iş hanında zor şartlarda eğitim veren yüksekokulumuza belediye binası amaçlı yapılan yere taşınmayıp üniversite tahsis ederek üzerine personel ve her türlü destek vererek yeni bölümler açılmasını sağlayan ve öğrenci sayısını 3’e, 4’e katlayan eğitime sevdamız var bizim. Gecenin bir yarısında, sabahın şafağında belediye çalışanlarının başında uyku dünek bilmediğimiz yıllarımız, sabah namazından sonra bir tek kör ışığın yandığı fakirhanelerin kapısını çalarak halini ahvalini sorduğumuz, derdine derman olmaya çalıştığımız gönül erliğimiz ve gecenin yarısında Akşehir sokaklarında tek başımıza dolaşarak emniyet mensupları gibi devriye atmışlığımız var bizim. Taşkın ve heyelan bölgesinde bulunan Kuruça’ya istinat duvarlarını DSİ’nin yapmaması üzerine çaresizseniz, çare sizsiniz diyerek belediye tarafından yaptırarak ertesi yıl gelen sel afetinden bu mahallemizi kurtaran ferasetimiz ve o selde sanayi bölgemizin özellikle dökümcü esnafımızın su baskınına uğradığı gecede sırtında yağmurluğu ayağında çizmesi belediye çalışanlarının başında sahada olan görev bilincimiz var bizim.

Başkanlığımız döneminde ilk defa Ulu Cami Caddesi’ndeki tarihi evlerin restorasyonunu başlatarak bugün gelinen noktada ilk imzamız var bizim. Belediye Başkanlığımız yanında Konya Belediyeler Birliği Başkanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği, Tarihi Kentler Birliği Kurucu Üyeliği gibi Akşehir’in adını Türkiye’de duyuran görevlerimiz var bizim. 2004 seçimlerinde halkımızın tercihini başka bir adaydan yana kullanması üzerine küsmeyip, kırılmayıp ve bu toprakları terk etmeyip yine sizlerin hizmetinde olmaya devam eden demokrasiye saygımız var bizim. O seçimlerden sonra hem bana hem ekip arkadaşlarıma reva görülmeye çalışılan linç kampanyasından alnımızın akıyla ve dik başla çıkmışlığımız var bizim. Geçen 20 yıl içinde yine zamanımı, fikrimi, üç kuruş paramı Akşehir için, gençlerimiz için geleceğimiz için feda ettiğim dolu dolu hizmetle geçen yıllarımız var bizim

Akşehir Evi, Gıcılı Bahçe’den Hasan Muallim Konuk Evine, ev hanımlarımıza pazar harçlığı olsun diye başlattığımız Nasrettin Hoca Hediyelik Eşya Üretimi projesine kadar derdi günü Akşehir olan bir fıtratımız var bizim. Bunca hizmetle yetinmeyip Köksal Ailesi’nin önderliğinde şehrimizin iyilik markası AKSEV’den sonra kültür esaslı Akşehir Akademisi Vakfını kurarak hem tarihimize sahip çıkmışlığımız hem de geleceğimizi aydınlatmaları için burs verdiğimiz öğrencilerimiz olan turnamız ve onlara daha çok burs verebilmek için eskiye balyozumuzu indirerek açtığımız Firuze Kafemiz var bizim. Eski Saray Köyü yeni saray mahallemizin sinap mevkiinde 16 arkadaşımızla birlikte dağın başında olağanüstü inanç ve kararlıkla başladığımız Philomelion projesini bitirerek hizmet için makam ve mevki gerekmediğini gösteren deli cesaretimiz var bizim. Hem belediye başkanlığı dönemimizde hem de cemiyet yaşamımızda her partiden her görüşten hemşerimi ayırmadan kucaklayan; Kaymakamından Valisine, Genel Müdüründen Milletvekiline, Bakanına, Başbakanına ve Cumhurbaşkanımıza kadar herkesle barışık bir karakterimiz var bizim. Bu seçim olmadı bir dahaki seçim, belediye başkanlığı olmadı milletvekilliği, bu parti olmadı başka parti olur gibi siyasi hırslarımız yok bizim. Akşehir Belediyesini belli grup çevre ve partiden değil, Akşehir Belediye Başkanı ve Belediye Meclisi tarafından yönetecek dirayetimiz var bizim.

Ve şimdi özellikle gençlerimizin geleceği için onların yoğun talebi üzerine yeniden belediye başkanı olmam hususunda her görüşten hemşerimin çağrısı üzerine; Cumhuriyet Halk Partisi Akşehir Belediye Başkanı Adayı olarak sizlerin huzurundayım. Konuşmamın başından bu yana sizlerle paylaştığım hikâyemizi yeniden Akşehir Belediye Başkanı olarak sürdürmek için şükürler olsun gördüğünüz üzere sağlığım var, enerjim var, ilk günkü gibi heyecanım var. Daha önceki başkanlığım dönemimde olduğu gibi hiçbir kişiyi ayırmadan, particilik ve partizanlık, yetim hakkının ve bir kör kuruşun hesabına çekileceğimin imanıyla beni göreve seçmeniz halinde tüm Akşehirlilerin Belediye Başkanı olacağıma yeminim var. İktidarından muhalefetine kadar genel seçimlerde hangi partiye oy vermiş olursanız olun 31 Mart Belediye Seçimlerinde oylarınıza talibim.

Partiler, mahalli seçimlerde hizmet için sadece bir araçtır. Bu seçimler de aslolan adayların liyakati, önceki yaşamlarında Akşehir’e olan hizmetleri esas alındığında kazanan tüm Akşehir olacaktır. Her partimizin aday gösterme, her hemşerimizin de aday olma hakkı demokrasimizin gereği ve son derece saygın bir durumdur. Bu hizmet yarışında belediye başkanı adayı olan kişilere başarılar diliyorum. Belediye Başkanımız Salih Akkaya’ya da 10 yıllık görev süreci boyunca yaptığı hizmetleri için teşekkürlerimi sunuyorum. Seçim kampanyamızın, şehrimizin adı gibi tertemiz geçmesini, hiçbir hemşerimizin kırıcı ve suçlayıcı davranışlar içinde olmamasını ve kim belediye başkanı olursa olsun kazananın Akşehir olmasını yürekten diliyorum.

Kendi adıma 20 yıl önce söylediğim şeyi yine tekrar ediyorum: Bu seçimlerde bana hangi görevi layık görürseniz görün yine Akşehir’de yaşamaya devam edeceğim ve kalan ömrümde yine Akşehir’in hizmetkârı olacağım. Tüm hemşerilerimin şunu bilmesini isterim ki beni sizlerin gönülden talebi dışında zorla tehditle, şantajla, belediye başkanı adayı yapabilecek kimse daha anasından doğmamıştır ve de böyle bir kuruluş ya da parti de daha kurulmamıştır. Oturduğum ev babadan kalmadır, bindiğim mütevazi araç krediyle alınmıştır, tek gelirim de devletin verdiği emekli maaşımdır. Ve Allaha can borcum dışında hiçbir kimseye ne diyet borcum ne de boynu büküklüğüm vardır. Gözleri bağlı, kalpleri mühürlü kötü niyetlilerin atmaya çalıştığı her türlü iftira bütün hayatı ayan-beyan bu milletin gözü önünde geçen bu adama yapışmaz.  O iftiralar sahiplerini bulur ve kendi pislikleri içinde boğulurlar. Saray Köyü’ndeki (mahalle) ortağı ve sorumlusu olduğum projeye belediye tarafından ceza yazıldığı ve benim bununla tehdit edilerek Ak Parti tarafından aday yapıldığıma ancak kargalar güler. Bu iftira şahsıma, Ak Partiye ve 150 yıllık geçmişe sahip olan Akşehir Belediyesine yapılmış olan bir alçaklıktır. Bu iddia sahiplerini karşıma geçerek ispata davet ediyorum ve bu karalamaları yayanların hepsini sizlerin huzurunda şeref ve haysiyet yoksunu olarak ilan ediyorum.

Sevgili Akşehirliler, geçmişi yıllar öncesine uzanan gerçek bir hikâye anlattım sizlere.  Hikâyemizin her satırında hep Akşehir vardı ve ömrümün sonuna kadar da olmaya devam edecek. Çıktığımız bu yolda Allah yardımcımız olsun, utandırmasın. Her birinizden 31 Mart akşamına kadar birer belediye başkanı adayı gibi çalışmanızı ve bu hikâyemizi 94 bin Akşehirliye anlatmanızı istirham ediyorum. Biz bu şehri 55 mahallesiyle ve sorunlarıyla gözü kapalı biliyoruz ve gerçekçi, önce insan anlayışını esas alan çözümlerimiz de hazır. Mart ayı başında yeni dönemde uygulayacağımız projelerimiz ve belediye meclis üyelerimizle birlikte karşınıza yeniden çıkacağımız güne kadar sizlere sağlık ve esenlikler diliyorum.  Kendimi sizlerin tertemiz vicdanlarına, sizleri de Allaha emanet ediyorum.

Bekle bizi AKŞEHİR;

Gülmecenin Başkentinde gülmeyi unutan hemşerilerimizin yüzünü güldürmeye geliyoruz!

 Dr. A. Nuri KÖKSAL Kimdir?

 22 Haziran 1964 tarihinde Kızılca Mahallesi Enseırmak Sokak'ta dünyaya geldi. Eski belediye başkanlarından Cevdet Köksal ile öğretmen Suzan Köksal 'in üç çocuğundan ortancasıdır. İlk öğrenimini Cumhuriyet İlkokulu'nda, orta öğrenimini Merkez Ortaokulu'nda, lise öğrenimini ise Akşehir Lisesi'nde tamamladı. Ardından 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirerek hekim olarak meslek hayatına başladı. İlk görev yeri olan Bayburt Demirözü Sağlık Ocağı'nda mecburi hizmet görevini tamamladıktan sonra 1992 yılında Akşehir Verem Savaşı Dispanserine tayin oldu.

 1990'lı yıllarda Akşehir Evi ve ardından da Akşehir Kültür Sağlık ve Eğitim Vakfı'nı (AKSEV) arkadaşlarıyla birlikte kurdu. Bu kuruluşlarda binlerce ihtiyaç sahibi hemşerimize yaşamın her alanında destek verilmesine aracı oldu. 1991 yılında "AKŞEHİR İL OLMALIDIR" kampanyası başlatarak arkadaşlarıyla birlikte 36.000 imza topladı ve dönemin Başbakanına takdim etti. Aşkla bağlı olduğu Akşehir'e 1999 yılında belediye başkanı seçilerek 2004 yılına kadar bu görevi yürüttü. Belediye başkanlığı döneminde kentleşme, yatırım alt yapısı, sosyal yardım, kültür, sanat ve spor alanlarında hizmetler verdi. Bu dönemde Konya Belediyeler Birliği Başkanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği, Tarihi Kentler Birliği Kurucu Üyeliği ve Akşehirspor Kulübü Başkanlığı görevlerini üstlendi. Sonrasında Akşehir 5 Nolu Aile Sağlığı Merkezi'nde aile hekimi olarak çalıştı ve 2017 yılında emekli oldu. Ardından bir kırsal turizm projesi olan Philomelion Proje Liderliği ve Akşehir Akademisi Vakfı kurucu başkanlığını yaptı. nÅÇÅRe adlı kitabın yazarıdır.