Akşehir Kaymakamı Mehmet Özel Başkanlığında yapılan toplantıya; İlçe Tarım ve Orman Müdürü Soner Kahraman, Belediye Başkan Vekili Hüseyin kısa, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ender Kalkan, Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Doğru, Ziraat Odası Başkanı Fahri Küçükpolat, muhtarlar ve İlçe Tarım Teknik personeli katıldı.

09-10 Mayıs 2024 tarihlerinde, Akşehir Kültür Merkezi’nde yapılacak olan ‘Kiraz Üretimi, Sorunları ve Çözümleri’ başlıklı çalıştayın Akşehir için çok önemli olduğunu vurgulayan Akşehir Kaymakamı Mehmet Özel toplantıda şu açıklamalarda bulundu; Ülkemizde yetişen büyük bir kısmı başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’ya ihraç edilmektedir. FAO kayıtlarına göre Türkiye’nin yıllık kiraz ihracat miktarı yaklaşık 75 bin ton iken ihracat değeri ise 205 bin dolar civarında gerçekleşmektedir.

İklim şartlarının yıldan yıla değişiklik göstermesi nedeni ile bölgemizde yetiştirilen ürün miktarı da büyük değişiklik göstermektedir.  Elde edilen ürün miktarlarına bağlı olarak ihracat miktarımız da değişmekle birlikte, Ülkemiz ihracatının %15 ile %20’si bölgemiz ürünlerinden karşılanmaktadır. Kiraz üretim alanımızın hemen hemen tamamı dünyanın en önemli kirazları arasına girmiş olan ve Avrupa’da “Türk Kirazı” olarak bilinen 0900 Ziraat çeşidinden oluşmakta.ac

İlçemizde yapılacak bu çalışma ile bölgemiz üretici ve sanayicilerinin mevcut durumlarını değerlendirmeleri sağlanacağı gibi gelecek hedeflerinin belirlenerek, yaşanması muhtemel sorunlar için erken önlem alınmasının sağlanması planlanmaktadır.

Akşehir Kaymakamlığımız bünyesinde yürütülen programımız, Akşehir Belediyesi, Akşehir Ziraat Odası Başkanlığı, Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası, Akşehir Ticaret Borsası ve Akşehir Kiraz Üreticileri Birliğinin katkıları ile Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesinden 4, Uludağ Üniversitesinden 1 ve Çukurova Üniversitesinden 1 hocamızın katılımı ile gerçekleştirilecek.” dedi.