Bakan Kacır; Ulusal Yapay Zeka Stratejisi doğrultusunda kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu yapay zeka çözümlerinin geliştirilmesi, bu alandaki bilgi birikiminin farklı çözümler için kullanılması ve yaygınlaştırılmasını amaçladıklarını belirtti.

Yapay Zeka Çözümleri

Mehmet Fatih Kacır, Bakanlığının resmi internet sitesinde yer verilen açıklamasında; “Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı’nın (CBDDO) müşteri kurum olarak yer aldığı çağrıda; Finans Teknolojileri, Akıllı Üretim Sistemleri, Akıllı Tarım, Gıda ve Hayvancılık, İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik, E-Ticaret Teknolojileri ve Akıllı Eğitim Teknolojileri temalarına yer verildi. Bu temalardan da anlaşılacağı üzere hayatımızın en ihtiyaç duyulan noktalarına yapay zekâ çözümleri getirilmesinin önünü açıyoruz. Bu çağrıyla bilgiyi üreten, geliştiren ve kullanan kurumların bir araya gelmesini hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı. Bakan kaçır, araştıran geliştiren ve ülkemize yararlı olmak için gayret sarf eden tüm araştırmacıların her zaman yanında olduklarını belirtti.

İş Birliği Protokolü İmzalanacak

Çağrının TÜBİTAK ARDEB’e bağlı Kamu Araştırmaları Destek Grubu (KAMAG) tarafından yayımlandığını belirten TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal da bu çağrıda, proje başvurusu yapacak konsorsiyumun TÜBİTAK BİLGEM Yapay Zeka Enstitüsü (YZE) ile başvuru öncesi bir iş birliği protokolü imzalaması gerektiğini, kamu kurum ve kuruluşlarının çağrı kapsamında belirlenen ihtiyaçlarının YZE tarafından koordine edileceğini aktardı.

Çağrı başlıklarına yönelik hazırlanacak proje önerilerinin 31 Ekim 2023 tarihine kadar sisteme kaydedilmesi gerekirken çağrıya ilişkin detaylı bilgi ve başvuru sistemine TÜBİTAK resmi internet sitesinden ulaşılabiliyor.