Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasının ardından törene katılanlara hitap eden CHP Akşehir İlçe Başkanı Sevim Uzun; CHP’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Benim iki büyük eserim var; biri Türkiye Cumhuriyeti, biri Cumhuriyet Halk Partisi” sözlerini hatırlattığı konuşmasında özetle şu ifadelere yer verdi:

“Atatürk’ün kurduğu, ilkelerini saptadığı ve ölümüne kadar genel başkanlığını yaptığı, kurtuluşun ve kuruluşun partisi CHP, Türkiye’nin teminatıdır. Atatürk’e ve devrimlerine gönül vermiş olanların partisidir. 
Mutluluk gibi sevda gibi bazı duyguları açıklayıp anlatabilmek çok zordur. Nazım diyor ya; “Mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin.” Sevda, hasret gibi bazı kavramlar var ki onları anlatmaya çalışmak, bütün hayatı anlatmaya çalışmak kadar zordur. Tıpkı Cumhuriyet Halk Partisi sevdası gibi.”
Türkiye’de demokrasinin gerilediğini, ekonomik krizin tavan yaptığını, milletin birliği ve ortak ideallerinin yok edildiğini söyleyen Sevim Uzun; “Partimizin ve ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta Barış Cihanda Barış” sözleri göz ardı edilirken biz Cumhuriyet Halk Partililere düşen sorumluluk, her zamankinden daha büyük ve önemlidir. Bizlere bu cennet vatanı ve Türkiye Cumhuriyeti’ni emanet eden “Ata’m”; senin açtığın yoldan, korkmadan yılmadan, senin ışığında hiç durmadan yürüyeceğiz. Aklımızdan düşüncelerini, kalbimizden sevgini silmeye kimsenin gücü yetmeyecektir.”
şeklinde konuştu.
Kutlama programı; CHP Akşehir İlçe Teşkilatı, Gelecek Partisi Akşehir İlçe Başkanı Fatih Köle, partililer ve vatandaşların katıldığı törenin ardından CHP İlçe Binasında pasta kesilerek yapılan söyleşiyle devam etti.