Aday adaylığı sürecinde Konya’nın 31 ilçesini ziyaret ederek ilçe teşkilatlarıyla bir araya geldiğini söyleyen Konya Milletvekili Aday Adayı Afşar; Yazı İşleri Müdürümüz Bayram Uygun ile gerçekleştirdiği sohbette, siyasi hayatı ve ülkede yaşanan ekonomik sorunlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

1969 Yunak doğumlu olan İsmail Afşar, Boğaziçi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü ile Missouri State University (A.B.D.) Siyaset Bilimi ve Ekonomi Bölümlerinde aldığı lisans eğitiminin ardından yüksek lisans eğitimini ise Ohio University Akron’da (A.B.D.) tamamladı. TBMM’de Milletvekili Danışmanlığı, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Bakan Müşavirliği, Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nda Uzman ve Daire Başkanlığı görevlerinde bulunan İsmail Afşar, 2005 yılında PANKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı üstlendi.  

1994 yılından bu yana siyasetin içerisinde olduğunu, tarımla uğraşmaktan ise hiçbir zaman vazgeçmeyeceğini belirten Afşar, mesleki ve akademik hayatı boyunca Konya’nın kalkınma stratejileri ve kırsal kalkınma konularında çok sayıda bilimsel çalışma ve fiili uygulamalarda bulunduğunu hatırlattı. Pervasız Gazetesi’nin üstlendiği misyon ve habercilik anlayışıyla yerel basında çok değerli bir konuma sahip olduğunu belirten Afşar, değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi:

“Geçmiş yıllarda ülkemizde, istikrarın önemli olduğunu gösteren olumsuzluklar yaşanmıştır. Bundan hareketle kalkınmaya faydası olacağı düşünülen Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi ise ne yazık ki bekleneni veremedi. Yaşadığımız 15 Temmuz travmasının yanı sıra ekonomide de 2001 yılında uygulamaya konulan ve 7 yıllık bir dönemi kapsayan ekonomik istikrar programının ömrünü tamamlamasından sonra bir düşüş yaşanmaya başlandı. Milletvekillerinin, temsil ettikleri illerin sorunlarını Bakanlara aktarmakta zorluklar yaşadıklarına şahit oluyoruz.

Liyakatin ne kadar önemli olduğunu gösteren örnekler arasında ise mezun olduğum Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan sorunları örnek verebilirim. Öğrenciliğim döneminde, biz az sayıda milliyetçi genç olarak okulda bir takım kültürel etkinlikleri gerçekleştirebilirken rock konserleri de veriliyordu. Şimdi yaşanan sıkıntılar malumunuzdur.

Türkiye’de güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönüş ile gerek ekonomik alanda gerekse sosyal hayatta sorunların çözüleceğine ve ilerleme kaydedileceğine inanıyorum. Akşehir’i ve bu şehirde yaşayıp sokaklarında dolaşmayı, sosyal hayatın içerisinde olmayı çok seviyor, ekonomisine katkıda bulunmaya devam etmek istiyorum. Şehrimizin ve ülkemizin kalkınmasında sorumluluk almak gerektiğini düşündüğüm için siyasete devam edeceğim. Meclis çatısı altında Akşehir’e ve Türkiye’ye hizmet etmekten gurur duyacağım.”