Bu süreçte tüm teşkilat mensupları, kendi düşüncelerini baskılayıp seçmenlere kulak vererek, onların tepkilerini doğru ölçmek mecburiyetindeler.

Dolayısıyla ilçe teşkilat mensupları pek tabi ki ilçe başkanları, tüm aday adaylarına objektif tavır takınmalıdırlar. Eğer duygusal davranarak halkın reyini alacak kişi yerine, kendilerine yakın hissettikleri kişinin aday olmasını sağlarlar ve o aday da kazanamazsa, seçimle birlikte kendi oturdukları koltukları da kaybederler.

Bu girizgâhtan sonra, ilçe teşkilatlarının sosyal medyada yayınladıkları fotoğraflardan ve aldığımız duyumlardan yola çıkarak, düşüncelerimi paylaşıyorum.

CHP ilçe örgütünün çiçeği burnunda ilçe başkanı Sevim Uzun, şu ana kadar hiçbir adayına ayrıcalıklı yaklaşmadı. Adayların müracaat fotoğrafları çekilirken, ilçe başkanı ve adayın dışında başkaları yoktu. Pervasız gazetesine ve diğer basın kuruluşlarına yapılan ziyaretlerde, ilçe başkanına üç aday adayı da eşlik etti. Fakat bu arada da, aday adaylarının sahada göze batan çalışmalar yaptıklarını söyleyemeyiz.

İyi Parti ilçe teşkilatının yayınladığı fotoğraflar da, her aday adayı ilçe başkanıyla birlikte paylaşılırken, bir aday adayının ilçe teşkilat mensuplarıyla birlikte poz vermesi, pozitif ayrımcılık yapıldığının işareti olarak algılandı.

Başkan Ali Dağhan’ın aynı adayla ayrıca yemek fotoğrafı servis etmesi, diğer aday adaylarını ötekileştirir tarzda tavırlar takınmasından dolayı, seçmenlerinden tepkiler aldığını duyuyoruz.

Bu durumdan hoşnut olmayan diğer adaylarının küskünlüklerini belirtmelerine rağmen, teşkilatta değişen pek bir şeyin olmadığını ve genellikle telefonla veya birebir kulis yaparak, aday adaylığından adaylığa geçiş yapmaya çalıştıklarını, ve bu hoşnutsuzluktan mütevellit teşkilat mensuplarının şimdiden sahada aktif çalışmaya niyetli olmadıklarını gözlemliyoruz.

Ak Parti ilçe başkanı Muammer Sağlam ilçe başkanı olarak yeni olmasına rağmen, 30 yıllık siyasi tecrübesiyle diğer tüm ilçe başkanlarından daha önde ve malum süreci iyi idare ediyor.

Hiçbir aday adayının birebir yanında durmadığını ve aday adaylarına, kendilerini ifade etmeleri için özgür bir ortam sağladığına şahit oluyoruz.

Ak Partinin siyasetin içinden gelen tecrübeli aday adayları ise, sabahtan başladıkları esnaf ve kurum ziyaretlerinin ardından, hiç ara vermeden mahallelerde de akşamları can hırac çalışıyorlar.

Akşehirspor maçında kâğıt bardakta çay dağıttıran, bazı kurumlara hediyeler yaptıran, muhtarlara ve mahalle temsilcilerine yemekler ikram eden aday adaylarının gayreti, geçmiş dönemdeki siyasi performanslarına taş çıkartır tarzda olduğunu sadece ben söylemiyorum, çok sayıda vatandaşın da benim gibi düşündüğüne şahit oluyorum.

Aday adaylarının özverili ve gayretli çalışmaları her ne kadar kendilerini tanıtmak ve öne çıkartmak için olsa da, sonuçta Ak Parti adına yapılan faaliyet olarak kayıtlara geçiyor. Sahada vatandaşla göz göze gelerek yapılan bir iki aylık bu mücadele, haliyle muhtemelen bu hafta sonu açıklanacak olan adayın da çok işine yarayacak ve Ak Partinin kazanmasını daha da kolaylaştıracaktır.

Sayın ilçe başkanları belki niyetleriniz farklı olabilir ama, paylaşım ve duruşlarınızı bu minvalde yorumladım.

Siyaset kamuya açık bir faaliyettir, dolayısıyla her hareketiniz ve söyleminiz basın mensuplarının ve vatandaşların gözünden kaçmaz. Bu sebepledir ki, daha dikkatli ve itinalı olmanızda yarar var.

Editör: Haber Merkezi