Cumhuriyet Meydanında kendisini görmek için toplanan kalabalığa, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimine sayılı günler kaldığını söyleyen Bakan Yerlikaya, AK Parti'nin Akşehir Belediye Başkan Adayı Yusuf Kahraman ve Konya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Uğur İbrahim Altay’a destek istedi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, hain terör örgütü PKK başta olmak üzere terör örgütlerine göz açtırmadıklarını belirterek, "Bunların nefeslerini kesip, etkisiz hale getirmekte kararlıyız” dedi.

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere, Konya’ya gelen İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın ilk durağı Akşehir oldu. Tarihi Arasta Çarşısı esnafını ziyaret eden Bakan Yerlikaya, Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayı Yusuf Kahraman’a destek istedi. Bakan Yerlikaya AK Parti Seçim Koordinasyon Merkezi'ne geçerek, burada vatandaşlarla buluştu ve bir süre sohbet etti. 

"Terör Örgütlerine Göz Açtırmıyoruz"

Seçim Koordinasyon Merkezi'nde bir konuşma yapan İçişleri Bakanı Yerlikaya, PKK terör örgütü başta olmak üzere organize suç örgütleri, zehir tacirleri ve düzensiz göç kaçakçılığı organizatörlerine nefes aldırmadıklarını belirtti. Yerlikaya, “İçişleri Bakanlığı olarak 4 Haziran’da göreve başladık. O günden bu yana hiç durmadan, duraksamadan, ışığımız sönmeden, kara vatanda, deniz vatanda, siber vatanda Türkiye’nin huzuru diyerek yollara çıktık. Biz gece gündüz demeden hain terör örgütü PKK başta olmak üzere terör örgütlerine göz açtırmıyoruz. Bunların nefeslerini kesip, etkisiz hale getirmekte kararlıyız. Başta PKK olmak üzere bunların ne hallere düştüğünü biliyorsunuz. Terörün kaynağından, sınırımızın ötesinden Savunma Bakanlığımız, içeride İçişleri Bakanlığı ama aynı zamanda Milli İstihbarat Teşkilatı ile beraber nokta atışıyla bunları tek tek etkisiz hale getiriyoruz. Yakaladığımız zaman ne yapıyoruz? Hamdolsun biz hukuk devletiyiz, götürüp adalete teslim ediyoruz. Organize suç örgütleri, onların da nefeslerini kesmekte kararlıyız. Görüyorsunuz değil mi, Kafes ve Mahzen operasyonlarıyla bunları ne yapıyoruz? Alıyoruz, götürüp adalete teslim ediyoruz. Hiç kusura bakmasınlar. Aynı şekilde gençlerimizi, vatandaşlarımızı zehirlemeye cüret eden zehir tacirlerine de göz açtırmıyoruz. Bunlarla da ilgili gece gündüz demeden en büyüğünden en küçüğüne ayrım yapmaksızın bunların da karşılarındayız. Organize suç örgütü ve zehir tacirlerinin yanında hassas olduğumuz bir konu da düzensiz göçle mücadele ve bunlara sebep olan, sözüm ona kibirlenen düzensiz göç kaçakçılığı organizatörlerine de nefes aldırmıyoruz. Bunlarla ilgili sayılarını her gün veriyorum biliyorsunuz. 2024 yılı içerisinde göreceksiniz göçün kaynağında mücadelemiz, hudutlarımızdaki hudut kartallarımızın duruşu ve içeride bizim içişleri ailesi olarak göz açtırmadan göç araçlarımızla birlikte bunları sorunsuz, sıkıntısız yakalamamız ve bunları memleketine geri göndermekle ilgili kararlılığımızı hiçbir gün ara vermeksizin Allah’ın izniyle devam ettirmeye kararlıyız” şeklinde konuştu.

AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı da burada yaptığı konuşmasında, Konya merkez ve tüm ilçelerindeki Cumhur İttifakı adaylarına halktan destek istedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ise, geçtiğimiz dönemlerde çok işler yaptıklarına değinerek, bu dönemde de Akşehir Belediye Başkanı ile birlikte şehre hizmet etmek istediklerini kaydetti.

Esnaf ziyaretlerinin ardından İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve beraberindeki heyet Nasreddin Hoca Türbesine giderek Türbede dua etti.

İnönü Caddesindeki esnaf ziyaretleri sırasında gazetemiz yazı işleri müdürü Bayram Uygun, İçişleri Bakanı Yerlikaya’ya, Akşehir Halkının MOBESE kameraları konusundaki taleplerini iletti. Uygun, Akşehir’deki kameraların 15-20 yıllık olduğunu ve çoğunluğunun çalışmadığını, eski teknoloji olmasından dolayı da birçok olayın aydınlanmamasından Akşehir Halkının tedirginlik yaşadığını anlattı.