1969 Çeltik Büyük Hasan doğumlu Adem Baykondu, 1996-2007 yılları arasında ipek halı imalatı yaparken, o tarihten bu yana da çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşmış. Bölgede tarım ve hayvan yetiştiriciliği yapan hemşehrilerinin tüm sorunlarını bildiğini, aynı zorluklarla karşılaşıp aynı heyecanları paylaştığını aktaran Baykondu, 2004 yılında Belediye Meclis Üyeliğine CHP’den aday olarak çiftçinin sesini siyaset arenasında duyurmak istemiş.

İdeallerinden birisinin çocuklarına üniversite eğitimi aldırmak olduğunu ve bunu başardığını aktaran CHP Konya Milletvekili Aday Adayı Adem Baykondu, siyasete girme motivasyonunu ve siyasi hayattaki hedeflerini şu cümlelerle paylaştı:

“Çiftçilikle uğraşan bir vatandaş olarak benim de bir gözüm yağmurda bir gözüm gübre fiyatlarındaki artışta. Hayvan yetiştiriciliği derseniz zamanımızın önemli bir bölümü, yem fiyatıyla et ve süt fiyatlarını takip edip kıyaslamakla geçiyor. Bir takım desteklerin sağlandığı uzun pandemi döneminin ardından toparlanmaya çalışan çiftçiler ve hayvan yetiştiricileri, bir türlü dizginlenemeyen enflasyonla boğuşmaya devam ediyorlar. Aslında, içlerinden biri olarak “ediyoruz” demeliyim.

Bütün bu sorunlardan şikayet edip fırsat buldukça çözüm önerilerini paylaşan bir yurttaş olmanın bir adım ötesine geçmek, elimi taşın altına sokmak ve çözüm için uğraşan kadro arasında yer almak istedim. Bilindiği üzere hayatta hemen her konu siyasetle ilgilidir. Örneğin ekmek fiyatının neden 4 liraya çıktığını konuşup tartışmak bile siyasetin ta kendisidir. Yani siyaset yapmaktan çekinmemek, siyasetten uzak kalmamak, kendi oylarımızla iş başına getirdiğimiz hükümetleri yanlış yaptıklarında uyarmak, hatalarını düzeltmeyenleri de dinlendirmek gerektiğine inanıyorum.

Siyaset yapmak üzere CHP’yi seçmemin nedeni de Cumhuriyetimizin kurucu partisi ve adı gibi halkın partisi olmasıdır. Tarım ve hayvancılığın sorunlarını tespit ederek çözüm önerilerimi eklediğim iki mektubumu sunma fırsatı bulduğum Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı seçilmesi ile Akşehir’in il olma şansını yakalayacağını da hepimiz biliyoruz.

İçinizden biriyim. Siyasetin bir meslek olmadığını, olmaması gerektiğini düşünüyor, Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi’nde bölgem ve ülkem için çalışmak üzere milletimin vekili olmak istiyorum.”