Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden kamuoyu ile paylaşılan bilgiye göre; 2022 yılında 18’i sinema filmi, 30’u dizi film, 102’si belgesel film, 46’sı televizyon filmi ve programı, 27’si reklam filmi ve 10’u müzik klibi olmak üzere 233 yabancı yapım Türkiye’de çekilirken 2023 yılında da aralarında Hollywood yapımlarının da yer aldığı birçok filmin çekimleri Türkiye’de yapılacak.

Bugüne kadar, bazıları OSCAR ödüllü Argo, James Bond, Skyfall, Charlie’nin Melekleri ve Inferno gibi dev yapımlara ev sahipliği yapan Türkiye’de son olarak ünlü yönetmen Guy Ritchie’nin 2. Dünya Savaşı’nın hikayesini konu edinen “The Ministry of Ungentlemanly Warfare” adlı sinema filminin çekimleri gerçekleştirildi. Guy Ritchie’nin yönetmenliğini yaptığı ve dünyanın en ünlü aksiyon yıldızlarından Jason Statham’ın başrolünde olduğu “Operation Fortune” ile Bollywood sinemasının en önemli isimlerinden Salman Khan ve Katrina Kaif’in yer aldığı “Tiger 3” de ülkemizde çekilen filmler arasında yer aldı.

Büyük projelere yönelik olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda önümüzdeki süreçte birçok önemli filmin çekimlerinin de Türkiye’de gerçekleştirilmesi bekleniyor.