Bakan Kirişci, sosyal medya hesabından yaptığı ve Bakanlığının resmi internet sitesinde de yer alan paylaşımında; “Anadolu Leoparı, iki ayrı bölgemizde yeniden görüntülendi. İzini sürmeye, heyecanla yolunu gözlemeye devam edeceğiz. Bu kadim topraklar ilelebet yurdu, heybeti daim olsun.” ifadelerine yer verdi.

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Doğu Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP), nesli tehlike altında olan Anadolu Leoparı’nın ülkemizde tespiti ve korunmasına yönelik eylem planı hazırlanması için önemli bir adım attı. DKMP Genel Müdürlüğü’ne gelen ihbarların değerlendirilmesi sonucunda, ülkemizde en az dört farklı alanda leopar bireyleri olduğu belirlendi.

Oldukça zor bir alan olan yaban hayatı ile ilgili çalışmalar, teknolojinin gelişmesiyle fotokapanlardan da yararlanılarak yürütülüyor. Ülke genelinde doğaya yerleştirilen yaklaşık 3 bin fotokapan ile izlenen yaban hayvanları, böylece insan faktöründen mümkün olduğunca az etkileniyor ve elde edilen verilerin doğruluk oranı da yüksek oluyor.

Elde edilen bulgulara göre; Anadolu Leoparı da birçok yırtıcı memeli gibi kendi yaşam alanı sınırlarında avlanmak ve bu alanı korumak için çaba sarf ediyor ve günde 25 kilometreden fazla hattı dolaşıyor.