“13. Cumhurbaşkanımız Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı’mız İktidar, Akşehir’imiz de İl Olacak” başlıklı yazılı basın açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

“14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde halkımız, tek kişinin karar verip yönettiği bu sistemden kurtulmak ve çok özlediği ‘Parlamenter Sisteme’ geri dönmek için sandığa gidecek.

Millet İttifakı’nı oluşturan CHP, İYİ, SAADET, DP, DEVA ve GELECEK Partileri Akşehir İlçe Başkanları olarak; kadirşinas halkımıza önce, saklı kalmış bir hazine olarak gördüğümüz Akşehir hakkında kısa bir hatırlatmada bulunmak istiyoruz. Şöyle ki:

Birinci Dünya Savaşı galiplerinin işgal ettiği Anadolu topraklarından bir Ulusal Kurtuluş Savaşı başlatıldı. Mustafa Kemal önderliğinde zaferle biten Sakarya Meydan Muharebesi’nden sonra Batı Cephesi Komutanlığı Karargahı Akşehir’e taşındı. Akşehir, dokuz ay on gün Türk ordusunu bağrında besledi büyüttü. Bütün kararlar, günümüzde Batı Cephesi Karargah Müzesi olan binada alındı. O kararlarla Türk ordusu yurdumuzu düşmanlardan temizledi. Halkımızın da anlayacağı üzere, Cumhuriyetimizin mayası Akşehir’de atılmıştır.

Akşehir; tarihi, coğrafyası, kültürü, yemekleri, folkloru, tarihi binaları ve evleriyle saklı kalmış bir hazinedir ki bu hazineye sahip çıkmak da 7’den 70’e tüm Akşehirlilerin görevidir. Hatırlanacağı üzere; AKP iktidarı zamanında TBMM’ye imza verilmesine rağmen bir türlü İL YAPILMAYAN AKŞEHİR’İMİZ için önümüzdeki iki gün sonrasında tarihi bir fırsat yatıyor. Kurtuluş Savaşımızın tam merkezinde yer alan BATI CEPHESİ KARARGAHI’nı hangi Akşehirli İL olarak görmek istemez ki?

Millet İttifakı’nın ortak Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, aynı zamanda dedesi Seyyid Mahmut Hayrani’den dolayı her fırsatta kendisini Akşehirli olarak tanıtmaktan ve hemşehrimiz olduğunu açıklamaktan geri durmadığına şahit olduk. Zaten kendisi, Akşehir’e son geldiğinde Kapalı Spor Salonu’nda Akşehir’imizi “İL” yapacağının sözünü aylar öncesinden vermişti.

Akşehir halkının 14 Mayıs’ta sandığa giderken aynı zamanda Akşehirli bir Cumhurbaşkanı seçeceğinin de bilinciyle hareket edeceğini umuyoruz. İşte bu nedenledir ki; Akşehir Millet İttifakını oluşturan CHP, İYİ, SAADET, DP, DEVA ve GELECEK Partilerinin İlçe Başkanları olarak “Dünya’nın Ortasından” Akşehir halkına sesleniyor ve diyoruz ki:

13. CUMHURBAŞKANIMIZ KILIÇDAROĞLU, MİLLET İTTİFAKIMIZ İKTİDAR, AKŞEHİR’İMİZ DE İL OLACAK.

Pazar günü yapılacak olan seçimlerin ülkemize baharı ve barışı getirmesini gönülden diliyor, kazananın demokrasi olması temenni ediyoruz.

HAYDİ AKŞEHİRLİLER SANDIĞA, HAYDİİİ!”