Kutlama Programı; Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Eyüp Yılmaz tarafından çelenk sunulması ile Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Çelenk Sunma Töreni’nin ardından Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti Akşehir İlçe Başkanlıkları ile Atatürkçü Düşünce Derneği Akşehir Şubesi tarafından da Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

     

Kuvvetli yağış beklenmesi nedeniyle Zekai Baloğlu Kapalı Spor Salonu’nda devam eden kutlama töreni; Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimizin manevi huzurunda Saygı Duruşu’nda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Eyüp Yılmaz yaptı.

    

Şehit Zeynep Sağır İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Mehmet Eren Baykal’ın 19 Mayıs adlı şiiri okumasının ardından 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Gençlik Haftası etkinlikleri çerçevesinde yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol tarafından verildi.

Şiir Yazma Yarışması birincisi Şehit Zeynep Sağır İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Mehmet Eren Baykal, ikincisi Atatürk Ortaokulu öğrencisi Ömer Mustafa Turhan ve üçüncüsü Şehit Zeynep Sağır İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Buğrahan Yıldızhan oldu.

Kompozisyon Yazma Yarışması’nda birinciliği Hacı Sıddıka Baysal Fen Lisesi öğrencisi Azra Ceren Bozgöz, ikinciliği Şehit Öğretmen Gürkan Arıtürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Ali Selim Yılmaz ve üçüncülüğü de yine aynı okuldan Mehmet Türkkan elde ettiler.

Resim Yapma Yarışması Gençler Kategorisinde ilk üçe giren öğrenciler; Şehit Öğretmen Gürkan Arıtürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Ayşegül Kavalcı, yine aynı okuldan Hacer Aşkan ve Selçuklu Şehit Yunus Ertürk Anadolu Lisesi’nden Eren Rıdvan Dönmez oldular.

Resim Yapma Yarışması Yıldızlar Kategorisinde ilk üç ise; Bahçelievler Ortaokulu öğrencisi Bilge Kırbıyıkoğlu, Şehit Zeynep Sağır Proje İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Ceren Taş ve Bahçelievler Ortaokulu öğrencisi Beril Kırbıyıkoğlu şeklinde sıralandı.

   

 

Ödül Töreninin ardından; Atatürk Ortaokulu öğrencilerinden oluşan Akşehir Belediyesi Halk Oyunları ekibinin gösterisini 1854 Akşehir Belediyespor Kulübü’nce hazırlanan güreş, Akşehir Gençlik Spor Kulübü tarafından hazırlanan taekwondo ve Şehit Selçuk Özer Anadolu Lisesi ekibi tarafından hazırlanan jimnastik gösterisi izledi. Kule gösterisi yapan öğrenciler, açtıkları Türk bayrağını Akşehir Kaymakamı Mehmet Özel’e takdim ettiler. Akşehirli gençler, başarılı sportif gösterileriyle salondan müthiş alkış aldılar.

Törene; Akşehir Kaymakamı Mehmet Özel, Garnizon Komutanı Albay Tolga Yuvalı, Belediye Başkanı Salih Akkaya, Cumhuriyet Başsavcısı Abdulhamit Durgut, Adli Yargı Komisyon Başkanı Burak Dinç, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.