Pazar günleri alışveriş için gelen vatandaşların araçlarının yanı sıra pazarcı esnafının da kamyonlarını park etmesiyle trafik sorunu yaşanan yolda; evleri o cadde üzerinde bulunan vatandaşlar ve pazarcı esnafı ile istişare edilerek, yolun bir günlüğüne trafiğe kapatılması ya da kamyonların mal indirdikten sonra da park etmelerinin engellenmesi gibi çözümler yerine Akşehir Belediyesi tarafından yapılan uygulama, trafik sorununu alt yola da taşımış oldu.

Pazar günü ne mi oldu? Gazi Pazarı’na gelen halk büyük bir sürprizle karşılaştı! 

“Vatandaşlar park yapmasınlar diye yolun bölünmesini çözüm olarak düşünenler, pazarcı esnafının kamyonlarıyla manevra/dönüş yapamayacaklarını hiç düşünemediler mi?” sorusu gündeme gelirken, esnafın satacağı ürünleri pazara indirdikten sonra araçlarını pazar çevresine park etmeleri ve vatandaşların da araçlarını aynı yola bırakmalarına akılcı bir çözüm bulunması gerektiği kamuoyunda yüksek sesle konuşuluyor.

Pazarcı esnafının kalıcı park yapmamaları durumunda vatandaşlar tarafından park edilen araçların büyük bir sorun oluşturmayacağı görüşü dile getirilirken, bir taraftan caddede bulunan evlerin giriş çıkışlarının bile kapatıldığı örnekler yaşanıyor, diğer taraftan ise aracıyla satış yapmak isteyen esnafın ticaretinin engellendiği vurgulanıyor. Bu caddedeki geniş kaldırımların daraltılmasıyla tek yönlü araç parkına izin verilebileceği de aslında ilk etapta değerlendirilmesi gereken ancak gözden kaçtığı düşünülen çözümler arasında yer alıyor.

Elbette, alışverişe gelen müşterilerin araçları ve esnafın mal sevkiyatında kullandığı kamyonlar için Pazar çevresinde bir park alanı ihtiyacı yaşanıyor. Bu olmayınca ve gerek müşteriler gerekse pazarcılar araçlarını biraz uzağa değil de Pazar alanının yanı başına park edince trafik tam bir karmaşaya dönüşüyor. Özellikle büyük tonajlı kamyonların kalıcı olarak park etmesi, “Müşteri velinimettir” sözünün aksine müşteri kaybına neden oluyor.

Akşehir Belediyesi’nin, “ben yaptım oldu” mantığından hareketle uygulamaya koyduğu bu düzenlemeden kimse memnun değil ve tepkiyi hem pazarcı hem de halk zaten gösteriyor. Yeni uygulama sonrasında alt yolda yaşanan keşmekeşlik ise vatandaşların da haklı tepkisine neden oluyor. Problem, çift yönlü park yapılarak trafiğin kilitlenmesinden kaynaklanıyor. Akşehir Belediyesi bu uygulama için UKOME’den izin aldı mı, orası da muamma!

Belediye çözüm için yerel basını da kullanarak bu çift yönlü park nasıl önleneceğini kamuoyuyla paylaşıp öneriler alsaydı, problem de çözmüş olurdu. Pazarcı esnafı, daha çok müşterinin pazara gelmesi için bir prensip kararı alabilir, vatandaşlar araçlarını önerilen yakın bir alana bırakabilir, kısacası ortak bir fedakarlıkla yalnızca bir gün yaşanan bu sorun, kaosa dönüşmemiş olurdu.

Yol bölünmüş, pazara gelenlere araç park yeri yok!

Akşehir Belediye Başkanı apar-topar uygulamaya koyduğu bu bölünmeye ne diyor? Bulduğu çözümü sizce doğru mu? Halk tepkilerini sosyal medya hesaplarından dile getirmeye başladı. Bu yorumların bir bölümünü siz okuyucularımızla paylaşıyor ve sorunun bir an evvel çözümü için ortak hareket edilmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz.

HABERİN FOTO GALERİSİ İÇİN TIKLAYINIZ