Türkiye’de Kuzey Anadolu Fay Hattı, Doğu Anadolu Fay Hattı ve Batı Anadolu Fay Hattı olmak üzere toplam 3 büyük fay hattı bulunuyor. Son 10 bin yılda en az bir kez hareket etmiş ve deprem oluşturmuş faylar “Diri Fay” olarak tanımlanırken bu fayların yeniden ve büyüklüğü 5.5’ten fazla olan deprem oluşturma olasılığının yüksek olduğu biliniyor.

Güncellemeye göre aktif bir faya yakın olan veya tam üzerinde bulunan 45 il ve 110 ilçe arasında Konya’nın Akşehir, Altınekin, Doğanhisar ve Ilgın ilçeleri ile Afyonkarahisar’ın Çay, Dinar, Kızılören, Sandıklı ve Isparta’nın Eğirdir, Senirkent, Uluborlu ilçeleri de yer alıyor.

MTA haritalarına göre Akşehir’in diri fay hattı üzerinde yer aldığı, bu yılın Şubat ayında yaptığımız haberle de gündeme gelmiş, Akşehir Belediye Meclisi’nde yazılı bir soru önergesine konu olmuş, Jeoloji Mühendisleri Odası’nca yapılan ve sonuçları Eylül ayında kamuoyu ile paylaşılan çalışmada da Konya’nın 7 büyüklüğünde deprem olma olasılığı bulunan iller arasında olduğu bilgisine yer verilmişti.