31 Mart 2024 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde ise bu uygulamanın AK Partiye maliyeti hem belediyeyi kaybetmesine hem de büyükşehir belediyesinin oylarında ani bir düşüşe neden olmuştu.

Hatırlanacağı üzere, Akşehir içme suyu dağıtım hattı yenilenmesinin toplam 128 km. olan projesinin yapımına Mayıs 2023’te başlanmış ve hedeflenenin çok altında 40 km.’lik bölümü gerçekleştirilmişti. Bu çalışmalar kapsamında; Akşehir’in Mustafa Kemal Paşa Bulvarı, bu bulvara bağlı Gazi, Kuruçay, Seyran İstasyon ve Yeni mahallenin de bazı bölümleri, Dr. Vahdi Yamalık Caddesi, Lütfi Bostanoğlu Caddesi, Mustafa Şarlak Caddesi ile 24 Ağustos Bulvarı’nın bir kısmında gerekli çalışmalar yapılmıştı.

Avrupa Hibe Projesi şartnamesine göre EKİM 2024’e kadar tamamlanması gereken projede; Mevcut bulunan hıdırlık ve askeri depo üstlerin  bulunan mevcut içme suyu depoları çıkışları ile başlayacak çalışmalar Gazi, Kileci, Kızılca, Yarenler, Yıldırım ve yarım kalan diğer mahalleleri kapsayacak.

Kuruçay mahallesine 1 adet içme suyu deposunun da planlandığı projenin tamamı 128 km.’ye ulaşacak. Yaklaşık 10 yıl beklenen ve 31 Mart seçimleri öncesi yapımına başlanan proje 5-10 Temmuz Nasreddin Hoca Şenliklerine katılanların dışında halkın ve esnafın aşırı toz bombardımanına maruz bırakılmasına tepkiler çığ gibi büyümüştü.

31 Mart 2024’te Akşehir Belediye Başkanı seçilen Dr. A. Nuri Köksal, önümüzdeki günlerde başlayacak ve eksik kalan altyapı çalışmaları öncesinde ilgili kurumların (KOSKİ, MEDAŞ, ENERYA, İlçe Trafik Müdürlüğü, Türk Telekom ve Fen İşleri Müdürlüğü) yetkilileriyle meclis toplantı salonunda değerlendirme toplantısı yaptı. Köksal, vatandaşların ve esnafın mağdur olmaması için gerekli tedbirleri görüşerek, ileride yapılacak her türlü çalışmaların en az bir hafta öncesinden belediyenin ilgili birimleriyle paylaşılmasını istedi.

Geçtiğimiz yıl yaşanan ve insan sağlığını hiçe sayan bir uygulama ile üstelikte Avrupa Hibesi olan bu projenin gerekli önlemler alınmadan yeniden başlanmasına günler kala kamuoyunu şimdiden uyarıyor ve diyoruz ki, EYVAH, TOZ-2 GELİYOR!

KOSKİ yetkililerini uyarıyoruz! Lütfen müteahhitin açtığı çukurlar kontrol edilsin, çıkan moloz toprakları anında kamyonlara yüklenerek kazdıkları yolun kenarlarına bırakılarak etraf toz-duman içerisinde bırakılmasın. Ayrıca kazılan çukurlar ince kum ile doldurulup, üzerine mucur dökülmesi de sağlansın…

Pervasız 2013 yılından başlayan ve 2023 yılına kadar uzanan Avrupa Hibe Projesi ile ilgili yayınlarını aşağıdaki linklerimizi tıklayarak okuyabilir ve neden her yıl temcit pilavı gibi aynı açıklamaların yapıldığını daha iyi anlarsınız.


https://www.pervasiz.com.tr/asbest-icme-su-borulari-ve-atik-su-borulari-degisiyor

https://www.pervasiz.com.tr/aksehirde-icme-suyu-hatti-yenileme-toplantisi

https://www.pervasiz.com.tr/icme-suyu-sebekesi-yenileniyor

https://www.pervasiz.com.tr/aksehiri-ameliyat-ettik

https://www.pervasiz.com.tr/asbestli-su-borularindan-kurtuluyoruz

https://www.pervasiz.com.tr/asirlik-sebeke-yenileniyor

9Abdec39 2938 4Ccc B165 De38Fdb992F0

Editör: Pervasız Web