Aralarında Konya Büyükşehir Belediyesi, Bakanlıklar, çeşitli kurum ve kuruluşlar ile özel sektöre ait yatırımlarının da bulunduğu toplam 18 milyar 466 milyon lira tutarındaki yatırımın toplu açılışını yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan; Konya’nın sadece geçmişiyle övünen değil aynı zamanda bitip tükenmek bilmeyen bir enerjiyle, kararlılıkla, çalışkanlıkla geleceğini inşa eden bir şehir olduğunu söyledi.

Törende konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay; Konya’ya kazandırılan eserlerden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Konyalılar adına teşekkür etti. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, yaptığı konuşmada; Konyalılara hizmet etmenin kendileri için şereflerin en büyüğü olduğunu ifade etti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da konuşmasında; “Konya, Anadolu’nun merkezinde güçlü bir sağlık üssüdür. Konya bizim yüz akımızdır.” ifadelerine yer verdi.

Konuşmasına, Pençe-Kilit Harekat Bölgesi’nde şehit düşen üç askere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileyerek başlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, özetle şu ifadelere yer verdi:

“Selçuklunun başkenti, Mevlana’nın gönül pınarı, sanayinin, tarımın, ticaretin, ilim ve irfanın şehri Konya’yı sevmeyenin kalbi kurur. Konya tutulmaz, Konya yakalanmaz. Av tüfeğiyle başlayan silah üretimi serüveninde ASELSAN Konya ile küresel bir oyuncu seviyesine çıkan Konya, yepyeni pencereler açtı. Eğiste Hadimi Viyadüğü 420 metrelik tüneli, 6 kilometrelik Çumra bağlantısıyla İç Anadolu ile Akdeniz Bölgelerimiz arasında yeni bir ticaret ve turizm kanalını daha ülkemize kazandırıyoruz. Konya Afşar Hadimi Barajı da ülkemiz tarımına önemli katkı yapacak bir eserdir.”

Konya’da belediyelerin yaptıkları yatırımlara da değinen Erdoğan; yatırımların açılışlarını gerçekleştirmesinin ardından son olarak, yapımları tamamlanan Mevlana Çarşısı ve Altın Çarşı esnafları ile TOKİ’de hak sahibi vatandaşlara anahtarlarını teslim etti.