banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

“ENGELLİ ATAMALARI YAPILMALI”

Kamuda engelli kadrolarının büyük oranda dolduğunu ve atamaların yavaşladığını belirten Görmeyenleri Koruma Derneği Akşehir Temsilcisi Hüseyin Çığ; pandemi döneminden sonra işten çıkarmaların yaşanması durumunda işsiz engelli sayısının artmasından duyduğu endişeyi dile getirerek, bekledikleri yeni yasal düzenlemeleri kamuoyu ile paylaştı.

ENGELSİZ YAŞAM 07.11.2020, 00:08 06.11.2020, 17:36 Haber Merkezi
669
“ENGELLİ ATAMALARI YAPILMALI”
banner12

Kamu kurumlarının engelli kadro açıklarını, 31 Ekim 2020 tarihine kadar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bildirdiklerini hatırlatan Hüseyin Çığ, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Kamu kurumlarında engelli kadrolarının büyük oranda dolmuş olması, engelli atamalarını yavaşlatıyor ve atamalar talebi karşılamıyor. Özel sektörde iş bulmakta zorlanan engelliler işsizlikle mücadele ediyorlar. Pandemi dolayısıyla uygulanan işten çıkarma yasağının sona ermesinin ardından birçok engelli işini kaybedebilir.

İşsizler ordusuna yenilerinin katılmasını önlemek için acil önlem alınmalı. Yasal düzenleme yapılarak, kamuda uygulanan ve bugünkü haliyle bize göre güncelliğini yitirmiş olan engelli kotası artırılmalı. Nüfusumuz gibi engelli sayısı da giderek artıyor. 7 bin kadro dolduğunda genç engelliler işsiz kalacaktır. Çözüm yönünde beklediğimiz yasal düzenlemeler şunlardır:

*Kamuda yüzde 3 olan engelli kotası yüzde 5’e çıkarılmalıdır.

*Sosyal yardımlar bağlanırken engellinin kendi gelirine bakılmalı, bakmakla yükümlü olduğu kişiler göz önünde bulundurulmalı, eğitim döneminde olan çocuklar için servis, kıyafet, kitap ve engeli dolayısıyla ihtiyaç duyabileceği araç ve gereçleri devlet tarafından karşılanmalı, sağlık hakkından üniversite hastaneleri ve özel hastanelerde de ücretsiz yararlanabilmeli, kira yardımı yapılmalıdır.

*Yaşama hakkını düşündüğümüzde her yerin erişilebilir olması yönünde bütün şartlar sağlanmalıdır.

*Özel sektörde çalışan engellilere mobbing uygulanmasının önüne geçmek için iş sözleşmelerine özel bir madde konularak; işe gelmeme ve yüz kızartıcı suç dışında bir gerekçeyle işten çıkarılmaları durumunda, başka bir işe girene kadar maaşının ödenmesi zorunlu kılınmalıdır. Engellilerin çalıştırılma koşulları İş-Kur tarafından denetlenmelidir.

*Değişmesi muhtemel Seçim Yasası ve Siyasi Partiler Yasası’nda engellilere kota verilerek, seçilmelerinin önündeki engeller kaldırılmalıdır. Meclis’te grubu bulunan partiler, bu düzenlemelerin gerçekleşmesi konusunda görev yapmalıdır.”

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
10
parçalı az bulutlu