Hüseyin Çığ, Engellilerin sorunlarının konuşulduğu tartışıldığı sorunlarına çözüm aranması gerektiğini dile getiren basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

Engelliler Sağlıkları ile ilgili Materyaller e Ulaşamıyor Ortes, Protez, ve Akülü Sandalye, İşitme cihazı gibi Engellilerin yaşamını doğrudan kolaylaştıran araç gereçler ücretsiz olarak verilmelidir engelli raporları ile ilgili yeni bir düzenleme yapılmalıdır engelli raporu alınırken ücret alınmamalıdır.

Engelliler yeteri seviyede eğitim alamamaktadır eğitim sisteminin yeniden gözden geçirilmesi bir mecburiyettir engelliler anayasada belirtilen eğitim hakkından eşit bir şekilde yararlandırılmalıdır eğitim ücretsiz olmalıdır. Engellilerin eğitim alacağı ilkokul, ortaokul, lise, üniversite gibi toplu kamu binaları engellilerin erişimine uygun olmalıdır.

Engelliler 2022 sayılı kanunla göre engelli aylığı almaktadır. Ancak bu aylıklar çok düşüktür engelli aylıkları kesinlikle yükseltilmelidir ülkemizde derin yoksulluk varken engelliler kaderine terkedilmiştir engelli aylığı bağlanırken hane gelirine değil engellinin kendi durumuna bakılarak aylık bağlanmalıdır evde bakım yardımı alan engelliler bakıcının çok düşük ücret alması sebebi ile zor durumdadırlar evde bakım aylığı yükseltilmeli engelliye bakan kişi SGK kapsamına alınmalıdır. Sigorta primleri devlet tarafından ödenmelidir ve bu kişilerin sosyal güvenceye kavuşması önemlidir.

Akşehir'imize ayrı bir parantez açmak istiyorum Akşehir bölgesindeki ilçelerden nüfus olarak ve yüz ölçümü olarak çok büyüktür ancak Akşehir’de yaşayan engelliler zor durumdadır maalesef üzülerek belirtiyorum ki Akşehir Belediyesi engellileri unutmuştur yapmış olduğumuz uyarıları dinlememiş ikazlarımıza kulak tıkamıştır belediye hizmetleri yapılırken engelliler düşünülmemiş yollar, kaldırımlar, engelli rampaları, trafik ışıkları engellilerin kullanımına uygun hale getirilmemiştir belediyemizin bünyesinde bulunan engelsiz taksi ve engelsiz yaşam merkezi engellilere hizmet etmek yerine başka kurum ve kuruluşlara hizmet etmektedir buradan Akşehir Belediye başkanına bir kaç soru yöneltmek istiyorum.

Göreve geldiğiniz den bugüne kadar belediyemizde kaç engelli istihdam ettiniz.

Akşehir’de Sosyal Belediyecilik adına engellilere hangi sosyal aktiviteleri yaptınız.

Engellilere Akşehir Belediyesi bütçesinden kaç engelliye sosyal yardım yapıyorsunuz yapıyorsanız şayet bu kaç TL’dir.

2024 yılı Bütçesinde engelli hizmetlerine ne kadarlık bir bütçe ayırdınız.

Akşehir’de engellilerin erişimini kolaylaştıracak adımları ne zaman atmayı düşünüyorsunuz bizler Akşehir’de yaşayan engelli vatandaşlar olarak Akşehir’imizin caddelerinde, sokaklarında huzurla güvenle dolaşmak istiyoruz umarım Akşehir Belediye Başkanımız taleplerimize kulak verir bir an önce engellilerin önündeki engelleri kaldırır biz bu konuda Akşehir Belediye Başkanına yardımcı olmaya hazırız kendisi bizi davet edip dinlerse engellilerin görüşlerini ve düşüncelerini kendisi ile paylaşırız.

Editör: Haber Merkezi