Türkiye’nin 14 Mayıs 2023 tarihinde seçime gittiğini, siyasi partilerin milletvekili aday listelerini belirlemek için çalıştıklarını ve birçok siyasi partide engelli milletvekili aday adayları olduğunu belirten Hüseyin Çığ, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Engelli adaylar; seçilmeleri durumunda, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde engellilerin sorunlarını çözmeye yönelik yasal düzenlemeleri bir an önce hayata geçirmek için çalışma yapacaklardır. Maalesef çözüm bekleyen sorunlarımız bulunmaktadır.

2005 yılında çıkarılan 5378 sayılı Engelliler Kanunu umutlarımızı yeşertmiş, beklentilerimizi artırmıştı. Özellikle erişebilirliği düzenleyen üçüncü maddeye göre; kamu binaları, toplu taşıma araçları, yollar ve kaldırımlar engelli vatandaşların kullanımına uygun hale getirilmeliydi ancak Meclis’te sürekli ertelendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2020 yılını Erişebilirlik Yılı ilan ettiyse de ilgili madde yine ertelendi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, 2007 yılında Engelli Hakları Sözleşmesi’ni 81 ülke ile birlikte imzaladı ancak engelliler; eğitimden istihdama, sosyal hayattan sağlığa birçok alanda zorluk çekiyor.

Maaş ve ikramiyelerde artış getiren torba yasada da sosyal yardımlarla ilgili madde yer almadı. Oysa baktığımız zaman; engelli aylıkları, yaşlı aylıkları, bütün sosyal yardımlar yoksulluk sınırının altındadır. İşte bu nedenlerle; Mayıs ayında yapılacak seçimler, engelliler için çok önemlidir. Engelli vatandaşlarımızın demokratik haklarını kullanmalarını istiyoruz. Seçim Kanunu’nda yapılan değişiklikle YSK her sandığa özel oy pusulası gönderecek ve görme engelli seçmenler, isterlerse oylarını yalnız başlarına kullanabileceklerdir.

Atanamayan engellilerin atanmaları ve sosyal yardımların artması yönünde yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesi için siyasette yer almayı sürdüreceğiz. Genel Başkan Yardımcılığı’na görme engelli Anayasa Profesörü Serap Yazıcı’yı getiren Gelecek Partisi kadroları, milletimizin huzur ve güvenini temin edecek adımların atılmasında öncü olacaktır.”