Nasreddin Hoca ve Çömezleri Eşek Yarışı Kortej Yürüyüşü, saat 17:00’de Batı Cephesi Karargahı Müzesi önünden başladı. Nasreddin Hoca’nın eşeği üzerinde halkı selamladığı kortejin Nasreddin Hoca Stadyumu’na ulaşmasının ardından halk dansları grupları, yarışlar öncesinde izleyicilere renkli bir şölen sundular.

Akşehir Avcılar ve Atıcılar Federe İhtisas Spor Kulübü tarafından düzenlenen etkinlikte; yarışmacılar önce grup elemelerinde ter dökerken, kazananlar sırasıyla Eşeğe Düz Binme ve Eşeğe Ters Binme Yarışlarında mücadele ettiler. 10 yarışmacının katıldığı Eşeğe Düz Binme Yarışında; İbrahim Vanli birinci, Mevlüt Vanli ikinci ve Ali İbiş üçüncü oldu. Yine 10 yarışmacının katıldığı Eşeğe Ters Binme Yarışında da Mevlüt Vanli birinci, İbrahim Vanli ikinci olurken İbrahim Aslan ise üçüncülüğü elde etti.

En Güzel Gözlü Eşek Yarışması’nda Nasreddin Hoca ve üyelerden oluşan jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda, Ali İbiş’in Uzun Kulak adlı eşeği birinci oldu. Yarışlarda ve yarışmada dereceye girenlere plaket ve para ödülleri verildi.

Programa; Belediye Başkanı Salih Akkaya, protokol üyeleri, kamu kurum ve kuruluşları ile siyasi partilerin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Program sonunda Başkan Akkaya ve Nasreddin Hoca da eşeğe binerek poz verdiler.