Birbirlerinden güzel bu iki bayram öncelikle Müslümanlar sonra bütün insanlık için bir sevgi, barış kaynağıdırlar.

Hiç kimsenin unutulmadığı, sevginin çağladığı adeta bir sevgi bayramıdırlar. İnsanlar güler yüzleri, tatlı dilleri ile gönülden gönüle gönül köprüleri kurarak, elden ele tokalaşarak, birbirlerine güven ve barış taşımaktadırlar.

 Birbirlerini affederek, hediyeleşerek, birbirlerine iyilik dilekleri ve hayır dualarıyla dostluk ve kardeşlik bağları kurarlar.

Ne yılbaşı, ne başka kutlamalar insanlar tarafından böyle bir gönülden gönüle bağı oluşturabilmektedir. Çoğu içki, kumar, eğlence çılgınlıkları ile sarhoş olurken, kapitalizmin tüketim ekonomisine destek verirken, diğer tarafta haram kazançlar etrafında dolaşmaktadırlar.

Bayramın ruhunu benimseyerek insan önce Allah'ın rahmetinin tecelli ettiği bu rahmet, mağfiret ve günahlardan âzat olmanın sevincinin yaşandığı bu günlerde daha çok iyilikte yarışarak, sevinerek, sevindirerek Bayramı yaşarlar, bayram sevincini başkalarına yaşatırlar. Kimsesiz kimse kalmaz. Çocuklara alınan bayramlıklar harçlıklarla bayramın sevincini yaşarken, elleri öpülen yaşlılar, ziyaret edilen hastalar, Fatihalarla, rahmetlerle, dualarla anılan ölülerde bayram sevincinden nasibini alırlar.

Bayramlar bizi birbirimize başlarken diğer yandan Allah'ın rızasını kazandırır. Bu bayramların değerini bilmeli yaşamalı ve yaşatmalıdır.

Bayramlar Allah'ın birlik ve beraberlik için kullarına bir lütfüdur.

Bayramlar Allah'ın rızasının en çok tecelli ettiği günlerdir.  Allah'ın rızasını kazanacak bir bayram dileği ile bugünü bayram bilen bütün kardeşlerimin bayramını tebrik ederim.