banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

KAHVECİLER ODASI’NDAN BASIN AÇIKLAMASI

Türkiye Kahveciler Kıraathaneciler Büfeciler Esnaf ve Sanatkarlar Federasyonu tarafından ülke genelinde eş zamanlı yapılan basın açıklaması, Akşehir’de de Kahveciler Odası Başkanı Seyit Battal Yayla ve yönetimince paylaşıldı.

EKONOMİ 14.08.2020, 00:11 13.08.2020, 17:20 Haber Merkezi
1929
KAHVECİLER ODASI’NDAN BASIN AÇIKLAMASI
banner12

Federasyona bağlı odalara üye esnafların sorunlarının gündeme getirildiği basın açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

“Ülkemizde ve dünyada yaşanan Covid-19 salgını nedeniyle, virüsün halk sağlığı üzerindeki etkilerini azaltmak maksadıyla hükümetimizce alınan tedbirler doğrultusunda; 16 Mart 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı’nın 81 il Valiliğine göndermiş olduğu Genelgesi ile kahvehane, kıraathane, kafe, kafeterya, çay bahçesi, internet kafeler, playstation ve oyun salonlarının faaliyetleri geçici olarak durdurulmuştu. Normalleşme adımları doğrultusunda 1 Haziran 2020 tarihinde, oyun oynatılmaması kaydıyla kahvehane, kıraathane, kafe ve çay bahçeleri, 1 Temmuz 2020 tarihinde de İnternet Kafe ve Playstation Salonları yeniden faaliyete geçmişti. İnsan sağlığı konusunda hükümetimizin almış olduğu tüm tedbirleri saygıyla karşıladığımızı açıkça belirtmek isteriz.

Kahvehanelerimiz yaklaşık 500 yıllık bir kültürden gelmektedir. Vatandaşlarımız stres atmak, arkadaşlarıyla beraber hoşça zaman geçirmek için okey, tavla, oyun kağıdı vb. oyun oynamak için işyerlerimize gelmektedirler. Normalleşme adımları kapsamında açılan kahvehanelerimizde oyun oynatılmaması nedeniyle müşterilerimiz işyerlerimize gelmemekte, bu nedenle açılan kahvehanelerimizde esnafımız günlük masraflarını dahi karşılayamamaktadır. Öte yandan bu zorlu süreçte işyerlerimizin kiraları, vergilerimiz, SGK primlerimiz, elektrik, su, personel, doğalgaz giderlerimiz devam etmekte olup, mevcut koşullar altında bu giderlerin ödenmesi mümkün bulunmamaktadır.

Anayasamızın 173. Maddesine göre Devlet, Esnaf ve Sanatkarları koruyucu ve kollayıcı tedbirleri almakla yükümlüdür. Türkiye genelinde 100 binden fazla esnafımız sadece günlük kazancıyla yaşamını idame ettirmekte, yanında çalışanlarının ücretlerini de günlük yevmiye olarak ödemektedir. Mevcut koşullar altında esnafımız bu haliyle işçisinin yevmiyesini dahi ödeyemez ve neredeyse tamamen kepenk kapatma noktasına gelmiştir.

Covid-19 salgınından şüphesiz en fazla mağdur olan, ekonomik olarak zarar gören ve maddi açıdan çok zor duruma düşen esnafımızın mağduriyeti en kısa sürede giderilmelidir. Devletimizden talebimiz; bu durumdan etkilenen esnafımıza kira yardımı yapılması, yanlarında çalışanların ekonomik olarak mağduriyetlerinin giderilmesi, birikmiş olan elektrik, su, doğalgaz faturalarının yılsonuna kadar ertelenmesi, esnafımızın kapalı kaldığı süre boyunca ödemekle yükümlü olduğu SGK primleri ve vergilerin Devletimizce ödenmesi ve tüm kredi borçlarının yılsonuna kadar faizsiz olarak ertelenmesi şeklindedir.

Kahvehanelerimizde hijyen koşulları ve sosyal mesafe kurallarına önemli ölçüde riayet edilmekte olup esnafımızca tüm önlemler alınmıştır ve alınmaya da devam edilmektedir. Kahvehanelerimizde oyun oynatılmasına izin verilmesi halinde Devletimizce öngörülecek olan tüm tedbirleri de eksiksiz olarak alacağımızı, ayrıca belirtmek isteriz.

Yeni normalleşme sürecinde Türkiye genelinde bütün işyerleri normalleşmişken yalnızca kahvehanelerimizde okey, tavla, oyun kağıdı, bilardo vb. oyunların halen oynatılmamasını kahvehane esnafı olarak anlamakta güçlük çekmekteyiz.

Gerekli tedbirler alınmak suretiyle kahvehanelerimizin tamamen normalleşmesi ve yukarıda bahsi geçen ekonomik taleplerimizin karşılanmasını, başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere ilgili Bakanlıklarımızdan talep ediyor, bir an önce bu sorunlarımıza çare bulunmasını bekliyoruz.”

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
25
açık