Programa; AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış, Belediye Başkanı Salih Akkaya, MHP Konya Milletvekili Adayları Konur Alp Koçak ile Salih Akça, Cumhur İttifakı’na mensup partilerden bazılarının ilçe başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Akşehir Belediyesi Mehter Takımı tarafından sergilenen gösteri sonrasında Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başlayan program, Belediye Başkanı Salih Akkaya’nın konuşmasıyla devam etti.  Akşehir Kültür Merkezi’nin üst katında gençlerin hizmetine açılan Dönemeç Kitap Kafe’nin sessiz bölüm, yarı sessiz bölüm ve sesli bölüm olmak üzere toplamda 3 bölümden oluştuğunu ifade eden Salih Akkaya; yaklaşık 130 kişi kapasiteli kafenin 3 buçuk milyon liraya mal olduğunu, 25 Eylül 2022 tarihinde hizmete açıldığını ve bugün de resmi açılışının yapıldığını söyledi. Kafeye ilginin yoğun olduğunu aktaran Akkaya, ihtiyacı karşılamak üzere başka kitap kafeler açmayı da planladıklarını aktardı.

MHP Konya Milletvekili Adayı Salih Akça, resmi açılışı yapılan kitap kafenin işlevini ve önemini; “Aklımızı, fikrimizi teröristlere teslim etmemek, 15 Temmuz gibi bir hain kalkışma daha yaşamamak için okumanın ve kitap kafelerin gençlerimize sağlayacağı fayda büyüktür.” ifadeleriyle vurguladı.

Diğer konuşmacılar MHP Konya Milletvekili Adayı Konur Alp Koçak, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış ve AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem de yaptıkları konuşmalarda okumanın ve kitap kafelerin önemine değinerek bu hizmetten dolayı Belediye Başkanı Salih Akkaya’ya teşekkür ederken Cumhur İttifakı’nın Türkiye Yüzyılı sloganıyla dile getirilen projelerden söz ettiler.

Açılış programı; kurdele kesilmesinin ardından Başkan Akkaya’nın bilgi aktarımı eşliğinde Dönemeç Kitap Kafe’nin gezilmesi ile sona erdi.