Akşehir Okuma Atölyesi tarafından kitap ile ilgili yapılan değerlendirmede şu ifadelere yer verildi:

“Ertuğrul Gazi, Osman Bey, Orhan Bey, Şeyh Edebali ve Yunus Emre gibi tarihi karakterlerin bir arada yer aldığı roman kurgu tarih alanında dikkat çekici bir öneme sahiptir. Ayrıca Ahilik teşkilatının dönemin sosyal, siyasal ve ekonomik yaşamdaki büyük etkileri romanda baskın bir şekilde hissediliyor. Osmanlı Devleti'nin kuruluş yıllarını etkileyici bir üslupla ele alan roman okuyucular tarafından tam not aldı.

Devlet Ana, Türk edebiyatının önemli yazarlarından Kemal Tahir'in, 1967 yılında yayımladığı en önemli eserlerinden olan, bir tarihi romandır. Ertuğrul Bey'den, Osman Bey'in batıya doğru beyliği genişletmesini ve Osmanlı Devleti'nin hangi amaçla ve nasıl kurulduğu ile ilgili süreçteki olayları konu edinir.

Kemal Tahir, bu romanıyla Batı'nın iktisadi, sosyal ve inanç kurumlarının Türk kültürünün sahip olduğu kurumlardan farklı yapıda olduğunu ve bu sebeple uyuşmadığını anlatmaya çalışır. Roman, 1968 yılında Tahir'e Türk Dil Kurumu roman ödülünü kazandırmıştır.”

Atölye Nisan ayı buluşmasında değerlendirilecek eser olarak Cengiz Aytmatov’un “Gün Olur Asra Bedel” kitabını belirledi.