Depremzedeleri uğurlamak için AK Parti Akşehir İlçe Başkanı Abdurrahman Çardakoğlu eşliğinde yurda giden Başkan Akkaya, KYK Müdürü Bünyamin Efe ile birlikte depremzedelerle ve çocuklarla sohbet edip helalliklerini isteyerek vedalaştı. Akkaya, yaptığı konuşmada özetle şu ifadelere yer verdi:

“Bugün Akşehir’imizin KYK Kız Yurdundayız. 6 Şubat’ta 11 ilimizi kapsayan depremden dolayı şehrimize depremzede misafirlerimiz gelmişti. Toplamda 500 depremzedemizi KYK kız yurdumuza, diğer 3 bin kadar depremzedemizi de mağduriyetlerini gidermek adına Akşehir’imizin muhtelif mahallelerinde bulunan evlere yerleştirmiştik. KYK’da kalan yaklaşık 200 depremzede vatandaşımız, bugün itibariyle Konya’daki yurtlara naklediliyor. Buradaki yurtlar boşaltılıp üniversite öğrencilerimizin kullanımına açılacak. Evlerde konuşlandırdığımız depremzedelerin bazıları da memleketlerine döndüler. Bir kısmı ise Akşehir’imizde iş kurdular, buraya yerleştiler. Onlar artık Akşehirli oldular. Kendilerine inşallah güzel bir hayat diliyorum.

Gerçekten çok zor günlerdi. Biz de hazırladığımız aşevi faaliyetlerimizle, gönderdiğimiz iş makineleri, personelimiz ve arama kurtarma ekiplerimizle yardımcı olmaya çalıştık, deprem bölgesinde de kaldık. Gerçekten televizyonlarda gördüğünüzün ötesinde bir dram vardı. Milletimiz çok büyük fedakarlık gösterdi. Milletimiz ve devletimiz güçlerini birleştirdi, biz de depremzedelerimizin yaralarını sarmak için bir ve beraber olarak, tüm odalarımızla birlikte elimizi taşın altına koyduk. Geçtiğimiz aylarda faaliyetimizi sonlandırdık ama karınca kararınca Akşehir olarak depremzedelerimizin yanında yer almaya devam ettik. Allah bir daha böyle felaket göstermesin. Akşehir olabildiğince güzel bir misafirperverlik sergiledi. Bir nebze de olsa dertlere derman olabildiysek ne mutlu bize diyoruz. Hepsine hayırlı yolculuklar diyor, saygılarımı muhabbetlerimi sunuyorum.”

Başkan Akkaya, destek veren vatandaşlara, kuruluşlara ve kurumlara teşekkür ederken depremzedeler de yetkililer ve Akşehirlilere, gösterdikleri misafirperverlik ve yardımlar için teşekkür edip helallik dilediler.