Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen Çelenk sunma programında Akşehir Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı, Akşehir Belediyesi, CHP ve bazı sivil toplum kuruluşları çelenk sundu.

29 Ekim Pazar günü kutlamalar Kaymakamlık Makamında saat 09.30’da tebligatla başladı. Saat 10.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen resmi programda Kaymakam, Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanı halkın bayramını kutlamasıyla başladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Akşehir Kaymakamı Mehmet Özel günün anlam ve önemi belirten konuşmasında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde kurulan Cumhuriyetimizin 100. yıldönümünü, milletçe yürekten kutluyor, bu büyük bayramımızda, başımızı her dönemde dik tutabilmek için Cumhuriyetimizin taşıdığı önemi daha iyi anlıyor, başarılarıyla ve kazanımlarıyla gurur duyduklarını vurgulayarak şu ifadelere yer verdi;

29 Ekim 1923'te Cumhuriyet'in ilanıyla, milletimizin kötüye giden yazgısı tersine çevrilmiş, Atatürk'ün aydınlattığı yolda, O'nun gösterdiği hedef doğrultusunda, ülkemiz ilerlemesini sürdürmüş ve güçlü devlet yapısı ile dünyada söz sahibi olan bir ülke haline gelmiştir. Bu nedenle bizlere parlak bir gelecek, tam bağımsız çağdaş bir devlet armağan edenlere sonsuz minnetlerimizi sunuyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi gönül borcu ve saygıyla anıyoruz. Dünya tarihinde seçkin bir yere sahip olan Türk Devrimi, 20. yüzyılın en büyük çağdaşlaşma hareketlerinden biridir; Türkiye'nin çağdaş ülkeler ve değerler sistemine girebilmesini ve orada seçkin bir yer edinebilmesini sağlamıştır. Yüce Önder, Yaptığımız ve yapmakta olduğumuz devrimin amacı, Türkiye Cumhuriyeti halkını tamamen çağdaş ve bütün anlam ve biçimi ile uygar bir toplum haline ulaştırmaktır. Devrimimizin temel ilkesi budur sözüyle, Türk Devrimi'nin çerçevesini de ortaya koymuştur. Bu çerçeve milletimizi demokrasi, hukuk devleti, temel hak ve özgürlükler gibi evrensel değerlerle buluşturmuştur. Bugün Atatürk'ün en büyük eserim dediği Cumhuriyet değerlerimiz etrafında her zamankinden daha güçlü bir şekilde kenetlenme günüdür. Ve bugün bizi tek millet olarak, tek devlet, tek bayrak, tek vatanda birleştiren yüksek değerlerimizi daha gür bir sesle yüceltmenin zamanıdır. Cumhuriyetimiz, 100 yıllık modern devlet yapısı ve sağlam demokrasisi ile hem bölgesinin hem de dünyanın en önemli gücü ve aktörüdür. Sürekli medeniyete dönük yüzü ve potansiyeli ile Türkiye, tüm dünya ülkelerine gelenekle modern değerleri ahenkli biçimde birleştiren esaslı bir model oluşturmaktadır. Dünyanın genelinde ve bölgemizde yaşanan uluslararası gelişmeler, 100 yıl İçinde inşa edilen bu köklü Türkiye Modelinin ne kadar kıymetli olduğunu bir kez daha göstermektedir.

Bugün biz de 100 yıl önce bu devleti inşa eden Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının taşıdığı aynı heyecanı, kararlılığı ve azmi taşıyor ve onların bize işaret ettikleri muasır medeniyet hedefine, en ufak bir yılgınlık göstermeden sağlam adımlarla yürüyoruz. Bu yolu Atatürk, 10. yıl Nutkunda şu şekilde çizmiştir;

"Yurdumuzu, dünyanın en mamur ve medeni memleketleri seviyesine çıkaracağız. Milletimizi en geniş refah, vasıta ve kaynaklara sahip kılacağız. Milli kültürümüzü, muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkaracağız. Geçen zamana nispetle, daha çok fedakarlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor. Gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Geleceğimiz Akşehir’imiz gibi muhteşem. Umutlarımız ve ufkumuz Türkiye’miz gibi güçlü olsun, Sonsuza kadar yaşayacak.” Cumhuriyetimizin 100. Yılı kutlu olsun.”

 Akşehir Kaymakamı Mehmet Özel’in açılış konuşmasının ardından öğrenciler tarafından Cumhuriyet Şiirleri okundu. Cumhuriyet Bayramı’nın 100. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol tarafında verildi. Ödül töreninin ardından Halk Oyunları gösterisi yapıldı. Program resmi geçit töreni ile sona erdi.