23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle, Akşehir Belediyesi ve Sadri Alışık Kültür Merkezi işbirliği ile 'La Fonten Orman Mahkemesinde' isimli tiyatro, Akşehirli çocuklar için perde açacak.


Sadri Alışık Kültür Merkezi, Akşehir Belediyesi'nin katkısı ile 'La Fonten Orman Mahkemesinde' isimli çocuk oyununu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle Akşehirli çocuklar için sergileyecek, 23 Nisan 2014 Çarşamba günü ve 24 Nisan 2014 Perşembe günü saat 13.00 ve 14.30 ve 16.00'da olmak üzere Akşehir Kültür Merkezi'nde 3 seans halinde toplam 6 seans olarak sergilenecek oyun ücretsiz olarak izlenebilecek.


Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, Sadri Alışık Kültür Merkezi oyuncuları ile çocuklara çevre bilinci, hayvan ve doğa sevgisi aşılamayı hedefliyor. Türk Çocuk Edebiyatı'nın en önemli yazarlarından “Polonya Gülümseme Nişanı” sahibi Yalvaç Ural'ın kaleme aldığı "La Fonten Orman Mahkemesinde" adlı çocuk oyunu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı keyifli geçirmek isteyen Akşehirli çocuklar için güzel bir alternatif oluşturuyor.


Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Akşehirli çocuklara keyifli saatler geçirtmeyi hedeflediklerini belirterek “Geleceğimizin teminatı çocuklarımızı, Atatürk’ün onlara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı keyifli geçirebilmeleri amacıyla güzel bir tiyatro oyunuyla buluşturuyoruz. Tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten duygularımla kutluyor, En önemli servetimiz ve umut kaynağımız olan sizlerin bayramında, mutluluğunuza ortak olmaktan memnuniyet duyuyorum” dedi.


 


HAYVANLAR, LA FONTEN'İ YARDIMA ÇAĞIRIYOR :


Oyunda, insanların çevreyi koruma konusundaki özensizlikleri ve bilinçsizlikleri nedeniyle gün geçtikçe bozulan doğal döngüye dikkat çekiliyor. Her geçen gün doğadaki düzenin bozulmasından endişelenen hayvanlar, sonunda Aslan Kral'ın tavsiyesine uyarak şehre gidiyorlar ve kendilerini anlayacak tek insan olan La Fonten'den yardım istiyor. Klasik La Fonten masallarının yaratıcı bir bakışla yeniden uyarlaması olan oyunda ana fikir olarak, bugünden gerekli önlemler alınmadığı takdirde gelecekte dünyamızın ve dolayısıyla bugünün çocuklarının yaşayacakları olumsuzluklar gösteriliyor. Büyükler olarak anne babaların yaptığı hatalar yüzünden geri dönülmez bir noktaya gelmeden önce, bugünün çocuklar uyarılıyor ve onlara her şeyin hala düzeltilebileceği umudu aşılanıyor.