Gelecek Partisi Akşehir İlçe Başkanı Hüseyin Çığ yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“Engelli bireylere yapılacak bu haksızlığı kabul etmiyoruz hepimizin bildiği üzere Bayram öncesinde Hazine ve Maliye Bakanlığı yeni bir Vergi paketi hazırlamaktadır. Bu Vergi paketi içerisinde engelli bireyleri çok yakından ilgilendiren ÖTV muafiyeti yer almaktadır. Ancak yapılacak düzenleme engellilerin haklarını genişletmek üzerine değil verilmiş olan engelli haklarını almaya yöneliktir. Engelliler ÖTV'siz araç alarak sosyal ve ekonomik hayata katılıyor. Bu araçlarla sağlık ve eğitim gibi Hayatın her alanında kendi yaşam standartlarını kolaylaştırıyor.

Hükümetin engelli haklarını alma girişimi son derece yersiz ve zamansızdır bugüne kadar Türkiye'de oluşturulan tablo tartışmaya açıktır engellilere araç verilmesi konusunda hakların iyileştirilmesi gerekirken verilmiş bir hakkın yeni bir düzenleme ile alınmak istemesine asla kabul etmiyoruz. Yapılacak yeni düzenleme anayasamızın ikinci 10 ve 61 maddesine son derece aykırıdır aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti engelli haklara sözleşmesini imzalayan ülkeler arasındadır. Yine yapılacak düzenleme engelli hakları sözleşmesine de aykırıdır. Bizler engelliler olarak toplumun her alanında yer almak isterken sağlık Eğitim istihdam alanlarında ortaya çıkan bu tablo son derece üzücüdür. Bir an evvel Hazine ve Maliye Bakanlığı engellilerle ilgili düzenlemede geri adım atmalı ve bu kanun metnini torba yasadan çıkarmalıdır şayet yeni bir düzenlemeye ihtiyaç varsa engelli sebebi toplum örgütleriyle görüşülerek konunun siyasi paydaşlarıyla da istişare ederek yapılmalıdır. Hazine ve Maliye Bakanlığı Bu konuda ısrarcı tutumuna devam ettirirse bütün engelli vatandaşlarımızı Ankara'da Türkiye Büyük Millet Meclisi önünde eylem yapmaya davet edeceğim. Hiç kimsenin engelliler üzerinden kazanç elde etmesine asla müsaade etmeyeceğiz konuyu milletvekillerimizle yakından takip ediyoruz.

Gelişmeleri an ve an kamuoyu ile paylaşacağız hükümet vergi toplamak istiyorsa Milyon dolarlara yaptırdığı havalimanları geçiş garantili köprüleri otoyolları bu kapsama almalıdır. 3-5 yerden maaş alan bürokratların maaş alması engellenmelidir Eğer bir ekonomik kriz varsa bu krizin sebebi kesinlikle engelliler değildir. Biz bu konuda gerekli açıklamaları Daha önceleri de yapmıştık Eğer engellilerle ilgili bir şey yapmak istiyorsanız işte size tavsiyelerimiz bir engelli aylıklarını en düşük emekli maaşına endeksleyin, evde bakım ücretlerini daha güzel bir hale getirin, bugüne kadar çıkarmadığınız engellilerle ilgili erişebilirlik yönetmeliğini bir an evvel çıkarın, engellilerin eğitiminde kolaylaştırıcı adımlar atınız ve bunları yaptığınız takdirde engellileri daha çok hayata katacak sosyal hayatta engelli bireyler daha fazla yer alacaktır.” dedi.

Editör: Pervasız Web