Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri nedeniyle milletvekili aday adayı olmak isteyen kamu görevlilerinin ve partililerin istifa etme süreci bugün sona eriyor. 
Akşehir Devlet Hastanesi Başhekimi Bülent Erdem, DEVA Partisi Akşehir İlçe Başkanı Arif Durmuş dün itibariyle görevlerinden istifa ettiklerini, 14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde partilerinden aday adayı olduklarını açıkladılar.

Bülent Erdem’in AK Parti’den, Hacı Ömer Güler’in AK Parti’den, Arif Durmuş’un DEVA Partisi’nden, Yıldırım Şapçı’nın da İYİ Parti’den Konya milletvekili aday adayı olmak için partilerine yasal süresinde müracaatta bulunmaları bekleniyor.

Bülent Erdem aday adaylığını şu açıklamasıyla kamuoyuna duyurdu: “Çarşamba günü itibari ile Akşehir Devlet Hastanesi Başhekimliğinden ve tüm kamu görevlerimden 28. dönem Ak Parti Konya Milletvekili aday adaylığı için istifa ediyorum. Doğduğum büyüdüğüm bu şehre olan borcumu bir başka mecrada ödemek istemenin heyecanını yaşıyorum. Memleketimize olan içimizdeki aşk ile bölgemize hizmete adayım. 12 yıldır gurur ve şerefle yürüttüğüm Başhekimlik görevimde başta Konya milletvekilimiz Orhan Erdem olmak üzere bugüne kadar birlikte uyumla çalıştığım tüm amirlerime, siyasilere, yönetici arkadaşlarıma, meslektaşlarıma ve tüm personelime sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Bu kutlu dava uğruna çıktığımız yolda Allah utandırmasın. Saygılarımla.. “

Arif Durmuş ise aday adaylığını şu açıklamasıyla duyurdu: “Dürüst, temiz ve ilkeli bir siyaset yapabileceğime inandığım DEVA Partisi çatısı altında dünyanın en güzel şehrine ve içinde en özel insanların yaşadığı Akşehir’e hak ettiği hizmeti yapabilmek için Akşehir DEVA Partisi ilçe teşkilatı delegelerinin oylarıyla 5 Ekim 2021 tarihinde ilçe başkanlığı görevini üstlendim. Ancak ülkemizin içinden geçtiği zorlu süreçte yurttaşlarımızın fazlasıyla hak ettiği başta demokrasinin, hukukun ve özgür düşüncenin hakim kılınacağı, güçlendirilmiş parlamenter sistemin tecelli edeceği TBMM’de bu ülkenin bir evladı olarak ülkeme ve yurttaşlarıma daha iyi hizmet edeceğim düşüncesi ile milletvekili aday adaylığımdan dolayı 15 Mart 2023 tarihi itibariyle DEVA Partisi Akşehir ilçe başkanlığı görevimden istifa etmiş bulunuyorum.”

Akşehir Gelecek Partisi’nden edinilen bilgiye göre, milletvekili aday adaylığı için henüz bir başvuruda bulunan kimsenin olmadığı, öte yandan İsmail Afşar’ın da bugün görevinden istifa ederek İYİ Parti’den Konya milletvekilliği aday adaylığı için başvurada bulunacağı öğrenildi.  

Yüksek Seçim Kurulu’nun 10.03.2023 tarihli Kararı’nda yer alan açıklamaya göre en geç 16 Mart 2023 Perşembe günü saat: 17.00’ye kadar Adaylık için memur ve diğer kamu görevlilerinden istifa etmek zorunda olanlar şunlar:

• Hakimler ve savcılar,

• Yüksek yargı organları mensupları,

• Yüksek ögretim kurumlarındaki ögretim elemanları,

• Yüksekögretim Kurulu, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyeleri,

• Kamu kurumu ve kuruluslarının memur statüsündeki görevlileri ile yaptıkları

hizmet bakımından isçi niteligi tasımayan diger kamu görevlileri,

• Belediye baskanları,

• Subaylar ile astsubaylar,

• Siyasi partilerin il ve ilçe yönetim kurulu baskan ve üyeleri,

• Belediye meclisi üyeleri,

• Il genel meclisi üyeleri,

• Kamu kurumu niteligindeki meslek kurulusları ile sendikalar, kamu bankaları

ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluslarının ve katıldıkları tesebbüs veya ortaklıkların

yönetim ve denetim kurullarında görev alanlar.