İlk olarak Akşehir Belediyesine gelen tellallar, Akşehir Belediye Başkanı Dr. Ahmet Nuri Köksal’ı makamını ziyaret etti. Tellallar, davulun tokmağını Köksal’a vererek şenlik davetini yaptırdı.

Köksal "1959 yılından bu yana Akşehir halkının büyük bir imece ile 800 yıldır bağrında yatmakta olan Nasreddin Hocasına en üst bilinçle sahip çıkmasının somut nişanesi olan Nasreddin Hoca Şenliklerimizin bu yıl 65’incisine erdik. Şenliklerimiz, kutlu ağızlarımız tatlı olsun. Hocamızın kıvrak zekasıyla hayatın içinde her alanda Türk halkına tercüman olmuş fıkraları, nükteleri ve gül düşünleri bundan sonra da Akşehir’den tüm Türkiye’ye ve tüm insanlığa mesaj vermeye devam edecektir.  Nasreddin Hoca yaşadığı dönemde ve yüzlerce yıldır bugüne halkın tercümanı olmuş. Ezilen kitlelerin zalimlere karşı sesi olmuştur. O nedenle dünyanın her yerinde özellikle Gazze’de ve başka yerlerde mağdur olan eziyet çeken insanlarımıza bu şenliğimiz vesilesiyle hocamızın ferahlık ve esenlik manevi dileklerini gönderiyoruz.

13. Yüzyılda Akşehir aydınlanmasında, Türkiye’ye Anadolu aydınlanmasında çok büyük ismi olan Nasreddin Hoca’nın bugünkü torunlarının da ülkemizin ve dünyamızın daha güzel günlere erişmesindeki katkısının nişanesi olarak ve bir vuralım ki davula tokmağı dünya bizi duysun, dünya Türkiye’yi duysun, Cumhuriyetin ikinci yüzyılında Türkiye yüzyılının başladığını duysun” dedi.

Belediye’den ayrılan tellalar, Akşehir Hükümet Konağı'na geçerek Akşehir Kaymakamı Mehmet Özel'i makamında ziyaret ederek kendisini şenliğe davet ettiler.

Editör: Pervasız Web