Bir Akşehir Sevdalısı; Gazeteci-Yazar Ahmet ŞENER’in ardından.

Pervasız Gazetesi; 19 Mayıs 1953 tarihinde kurulmuş ve o günden bugüne yayın hayatına devam eden, Akşehir ve çevresine aydınlık olmuş, ışık olmuş bir gazete.

Gazetenin Kurucusu: Ahmet Şener. Yıllarca anıla gelen yazılarıyla, düşünceleriyle Akşehir’i ve çevresini, toplumu aydınlatan Akşehir Sevdalısı. Ben diyeyim otuz yıl, siz söyleyin kırk yıl öncesiydi Ahmet Şener Ağabeyi tanımışlığım.

Ahmet Şener Ağabeyimiz; çocukluğunda Akşehir Çay Mahallesi’nde ikamet ettiğini, dedem Faytoncu Sabri’nin sürekli kendisine ve mahallenin çocuklarına simit getirdiğini anlatırken, sanki o günleri yeniden yaşar, bu arada da gazete çalışanlarına ikimize demli birer çay yapılmasını söyler, arada bir gözlüğünün üstünden bakar, sanki faytoncu Sabri’de beni görür, sanki o günleri tekrar yaşardı. Yine Yaşar Cenikoğlu ve rahmetli babam Sodacı Kadir‘in kendisinin arkadaşları olduklarını, fakat babamı bir başka sevdiğini söyler, Cumhuriyet İlkokulu’nun karşısındaki  çıkmaz sokakta oturduklarını, bu mahallede birlikte büyüdüklerini anlatırdı.

Ahmet Ağabeyi ve Pervasız Gazetesi’ni yıllar öncesinden tanıdım, Pervasız Gazetesi’nin bir üyesi oldum diyebilirim. Lise yılları, ilk şiirlerim. Gazetenin basımında Fikret Ağabey. Yazar Nihat Ak Ağabey. Belki de o zamanlar gazetenin en küçüğü, şiir yazanlarından şairliğe heveslenen Ahmet Ağabeyin sevdiği bir çocuktum. Ahmet Ağabey götürdüğüm şiirlere şöyle bir göz atar, “yarınki baskıya çıksın” derdi.

Ahmet Şener Ağabey yıllarını gazeteciliğe adamış, çok iyi bir gazeteciydi, Akşehir sevdalısıydı, çok iyi bir yazardı. Akşehir’e gönül vermişti. Akşehir’in bulunduğu yerden çok ama çok daha ileriye gitmesi için Akşehir ile ilgili yazılar ve Akşehir’in güzelleşmesi, bireyin kendini yetiştirmesi için pek çok yazı yazdı. İleri görüşlü, aydın gazetecilik örneği verdi.

Gazeteci Ahmet ŞENER ağabeyimi, ölümünün 18. yılında rahmetle anıyorum. Mekanı cennet olsun, kabri nurla dolsun inşallah. Amin!